Bordtennisklubben starter ny sæson i aften

Bordtennisklubben starter ny sæson i aften

7. september 2010 - kl. 0:09 - af

Nu er vi klar til den 6. sæson i Skagen Bordtennis Klub og alle vores aktiviteter vil igen i år foregå i Skagen Kultur og Fritidscenter. Vi starter sæsonen med fællestræning for alle klubbens spillere Tirsdag den 7. september 2010. Træning mellem kl. 17 og 18.30 i den store hal.
 
 
 
 
 

Herefter har vores hold f√łlgende tr√¶ningstider frem til efter√•rsferien i uge 42 :

Mandag 1830-2030 (Lille Hal) ‚Äď Tr√¶nere: S√łren, Per
For udvalgte spillere
——————————–

Tirsdag 1700-1830 (Stor Hal) ‚Äď Tr√¶nere: Tobias, Viorel, John, Michael
Mini Puslinge, Puslinge og Yngre drenge
——————————–

Tirsdag 1700-1800 (Stor Hal) ‚Äď Tr√¶nere: Dorte, Peter
Fr√łnseholdet
——————————–

Torsdag 1700-1830 (Stor Hal) ‚Äď Tr√¶nere: Tobias, Viorel, John, Michael
Mini Puslinge, Puslinge og Yngre drenge
——————————–

Torsdag 1830-2000 (Lille hal) ‚Äď Ingen tr√¶nere
Ungdom, voksen for dem der har lyst til at spille
——————————–

Hvad ang√•r tr√¶ningstiderne vil der ud over alder ogs√• blive taget hensyn til den enkelte spillers niveau og kammerater og l√łbende √¶ndringer i holdene kan derfor forekomme.

Vores vision for den kommende sæson er, at vi i Skagen BK forsat tager hånd om hinanden, således at vi alle Рjuniorer, forældre, trænere og bestyrelse Рi fællesskab er med til at skabe en god, sjov, social og spændende fritidsinteresse, samtidig med at det vil blive lagt vægt på den enkelte spillers ambitioner.

Et nyt tiltag denne s√¶son er at vores ungdomsspillere og voksne kan komme og spille og hygge sammen hver torsdag aften. Der vil ikke v√¶re tr√¶ning. Der er selvf√łlgelig klart at man kun m√łder op, hvis man √łnsker at spille bordtennis.

Skagen Bordtennis Klub forts√¶tter med Fr√łnseholdet, som startede sidste s√¶son. Det er bordtennis klubbens tilbud til de mindste. Vores b√łrnehold er opkaldt efter Spar Nord‚Äôs Fr√łnse, som er et s√łdt lille dyr, der gl√¶der b√łrn. Bestyrelsen h√•ber igen i denne s√¶son, at der er nogle af vores medlemmer, der har sm√• s√łskende eller b√łrneb√łrn, som kunne have lyst til at komme p√• Fr√łnse teamet, og ‚ÄĚlege‚ÄĚ bordtennis for sjov.

Fr√łnse team
Fr√łnse team er et boldtennishold for de mindste fra 4 til 6 √•r. B√łrnene motiveres til at deltage i f√¶lles og individuel leg og bev√¶gelse ‚Äď med og uden bordtennisbat. I l√łbet af s√¶sonen arbejder vi med forskellige bordtennislege og teknik√łvelser, hvor b√łrnene prim√¶rt arbejder med deres balance, motorik og fodarbejde, s√•ledes at de f√•r indarbejdet de f√łrste bev√¶gelser, som senere vil give en god ballast til at spille bordtennis. Fr√łnse team l√¶gger stor v√¶gt p√• det sociale samv√¶r og hensynet til hinanden, samtidig med at det skal v√¶re sjovt og sp√¶ndende.

B√łrnene skal ikke medbringe bat, da de spiller med specielle bat egnet til mikro-bordtennis, men det er vigtigt at de medbringer indend√łrs sportssko.

Mor/ far eller bedsteforældre er velkommen til at deltage, men det er ikke en betingelse for at være på holdet. Der betales kun kontingent for barnet.
Fr√łnse Team tr√¶ner tirsdage mellem kl. 17 ‚Äď 18 i den store hal

I l√łbet af september vil der blive udarbejdet en √•rsplan. Arrangementerne p√• √Örsplanen er tilbud til vores medlemmer. Der er mange tilbud i l√łbet af en s√¶son og vi opfordre derfor for√¶ldrene til at diskutere med deres b√łrn/unge, hvilke ambitioner de har med bordtennis og hvilke arrangementer de har lyst til at deltage i. Klubben har kun et arrangement i l√łbet af s√¶sonen, hvor vi forventer alle deltager, det er Vendsyssels Mesterskaberne januar 2011

Steve S√łrensen er ved at udarbejde et system, s√• klubben kan sende beskeder via sms. I denne s√¶son g√•r klubben over til, at al information vedr√łrende arrangementer, st√¶vner, tilmeldinger m.m. skal findes p√• vores hjemmeside www.skagenbordtennisklub.dk. I denne s√¶son vil vores nyheder, resultater og anden information findes p√• hjemmesiden.

Da klubben har en meget begr√¶nset √łkonomi, vil der i forbindelse med oprettelsen af vores nye sms system kun v√¶re mulighed for at f√• sendt besked ud til medlemmet plus 1 for√¶ldre, hvis medlemmet er under 16 √•r. Hvis beskederne √łnskes udsendt til yderligere familiemedlemmer koster det 50,- kr. pr. nummer. I vil h√łre mere s√• snart Steve er f√¶rdig med ops√¶tningen af systemet.

Bestyrelsen og trænerne i Skagen BK glæder os til at ser jer alle tirsdag den 7. september til en ny og spændende sæson i Skagen Bordtennis Klub.

Med venlig hilsen

Bestyrelsen

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bordtennisklubben starter ny sæson i aften' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger