Rema 1000 ambassad√łr for Stjerner For Livet kampagnen

Rema 1000 ambassad√łr for Stjerner For Livet kampagnen

27. november 2010 - kl. 0:13 - af

November og december m√•ned st√•r i stjernernes tegn ‚Äď de lyser og viser vej.¬†Et symbol for h√•b! ‚ÄĚ. Kr√¶ftens Bek√¶mpelses kampagne ‚ÄĚStjerner for livet‚ÄĚ s√¶tter fokus p√• foreningens arbejde med b√łrn og unge: forskning, r√•dgivning og forebyggelse. I de kommende m√•neder vil stjernen indg√• som symbol p√• flere forskellige indsamlingsaktiviteter, hvor en stjernepin vil v√¶re det b√¶rende element.

¬†– Det er n√łdvendigt at vi s√¶tter fokus p√• foreningens arbejde til fordel for b√łrn og unge, siger Majken Sams√łe Moghaddas, udviklingschef Kr√¶ftens Bek√¶mpelse. B√łrn og unge er vores fremtid. Men Kr√¶ftens Bek√¶mpelse kan ikke g√łre det alene. Ikke mange er bekendt med at vi er en privat forening der kun f√•r 7% i offentlig st√łtte. Resten kommer fra private og erhvervslivet. REMA1000 er netop et fantastisk godt eksempel p√• hvordan et samarbejde kan integreres fra top til bund i organisationen og r√¶kke langt ud i samfundet.

¬†– Det handler om at gi¬īog ikke bare gi¬īpokker. Det er almindelig sund moral, som REMA1000 netop gerne vil v√¶re ambassad√łr for, fort√¶ller Rasmus Kirkedal Broe REMA1000 Skagen – I de kommende m√•neder kan man k√łbe stjernepin og andre produkter her hos os, der st√łtter kampen mod kr√¶ft. – Selv vores personale er ambassad√łrer for Stjerner for livet kampagnen. De b√¶rer ogs√• stjernepin, som er symbol for h√•b.- fort√¶ller Rasmus Kirkedal Broe REMA1000 Skagen – For virkelig at forst√• Kr√¶ftens Bek√¶mpelses arbejde og for at blive de bedste fortalere for sagen, v√¶lger vi ogs√• personlig medlemskab af foreningen. Det at vise ansvar er en positiv politik, forts√¶tter Rasmus Kirkedal Broe REMA1000 Skagen.

Det nytter

– Vi f√•r tit stillet sp√łrgsm√•let, siger Majken Sams√łe Moghaddas – Hj√¶lper det? Det nytter, men det er et langt sejt tr√¶k. For 60 √•r siden overlevede 1 ud af 4 b√łrn. I dag er det med omvendt fortegn ‚Äď 3 ud af 4 overlever takket v√¶re forskningen. Men det er fortsat 1 for lidt. Der skal fortsat forskes intensivt i bedre og mere sk√•nsomme behandlingsmetoder, men ogs√• i de senf√łlger der er efter en kr√¶ftbehandling for at sikre den bedste livskvalitet for de mange overlevende.

Sundere livsstil

Ved at p√•virke b√łrn og unge til at f√• gode levevaner allerede i en tidlig alder og sikre at de tager disse gode vaner med sig resten af livet, kan ca. 1/3 af alle kr√¶fttilf√¶lde forebygges. – REMA1000 er et rigtigt godt eksempel p√• det, siger Majken Sams√łe Moghaddas. – Lokalt st√łtter REMA1000 landet over ungdommen i mange sportsklubber. Her i byen st√łtter REMA1000 f.eks. S.I.K. Ud over motion satser REMA1000 i stigende grad p√• ern√¶ringsrigtige produkter for at v√¶re med til at sikre folkesundheden. Her er n√łglehulsm√¶rkningen et rigtig godt eksempel.

Mellem himlens stjerner og kroppens mysterier

¬†Den fem takkede stjerne med den asymmetriske form signaler alle vore forskeligheder, b√•de i vores kroppe og vores liv. Vi skal tage vare p√• hinanden, vise f√¶llesskab og forst√•else. I dag f√•r 1 ud af 3 danskere kr√¶ft. Vi skal hj√¶lpe hinanden p√• vej ‚Äď kun ved f√¶lles hj√¶lp n√•r vi m√•let. Et liv uden kr√¶ft!

L√¶s mere p√•: www.REMA1000.dk¬† – www.b√łrnungeogkr√¶ft.dk


Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Rema 1000 ambassad√łr for Stjerner For Livet kampagnen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER