Rema 1000 ambassad√łr for Stjerner For Livet kampagnen

Rema 1000 ambassad√łr for Stjerner For Livet kampagnen

27. november 2010 - kl. 0:13 - af

November og december m√•ned st√•r i stjernernes tegn ‚Äď de lyser og viser vej.¬†Et symbol for h√•b! ‚ÄĚ. Kr√¶ftens Bek√¶mpelses kampagne ‚ÄĚStjerner for livet‚ÄĚ s√¶tter fokus p√• foreningens arbejde med b√łrn og unge: forskning, r√•dgivning og forebyggelse. I de kommende m√•neder vil stjernen indg√• som symbol p√• flere forskellige indsamlingsaktiviteter, hvor en stjernepin vil v√¶re det b√¶rende element.

¬†– Det er n√łdvendigt at vi s√¶tter fokus p√• foreningens arbejde til fordel for b√łrn og unge, siger Majken Sams√łe Moghaddas, udviklingschef Kr√¶ftens Bek√¶mpelse. B√łrn og unge er vores fremtid. Men Kr√¶ftens Bek√¶mpelse kan ikke g√łre det alene. Ikke mange er bekendt med at vi er en privat forening der kun f√•r 7% i offentlig st√łtte. Resten kommer fra private og erhvervslivet. REMA1000 er netop et fantastisk godt eksempel p√• hvordan et samarbejde kan integreres fra top til bund i organisationen og r√¶kke langt ud i samfundet.

¬†– Det handler om at gi¬īog ikke bare gi¬īpokker. Det er almindelig sund moral, som REMA1000 netop gerne vil v√¶re ambassad√łr for, fort√¶ller Rasmus Kirkedal Broe REMA1000 Skagen – I de kommende m√•neder kan man k√łbe stjernepin og andre produkter her hos os, der st√łtter kampen mod kr√¶ft. – Selv vores personale er ambassad√łrer for Stjerner for livet kampagnen. De b√¶rer ogs√• stjernepin, som er symbol for h√•b.- fort√¶ller Rasmus Kirkedal Broe REMA1000 Skagen – For virkelig at forst√• Kr√¶ftens Bek√¶mpelses arbejde og for at blive de bedste fortalere for sagen, v√¶lger vi ogs√• personlig medlemskab af foreningen. Det at vise ansvar er en positiv politik, forts√¶tter Rasmus Kirkedal Broe REMA1000 Skagen.

Det nytter

– Vi f√•r tit stillet sp√łrgsm√•let, siger Majken Sams√łe Moghaddas – Hj√¶lper det? Det nytter, men det er et langt sejt tr√¶k. For 60 √•r siden overlevede 1 ud af 4 b√łrn. I dag er det med omvendt fortegn ‚Äď 3 ud af 4 overlever takket v√¶re forskningen. Men det er fortsat 1 for lidt. Der skal fortsat forskes intensivt i bedre og mere sk√•nsomme behandlingsmetoder, men ogs√• i de senf√łlger der er efter en kr√¶ftbehandling for at sikre den bedste livskvalitet for de mange overlevende.

Sundere livsstil

Ved at p√•virke b√łrn og unge til at f√• gode levevaner allerede i en tidlig alder og sikre at de tager disse gode vaner med sig resten af livet, kan ca. 1/3 af alle kr√¶fttilf√¶lde forebygges. – REMA1000 er et rigtigt godt eksempel p√• det, siger Majken Sams√łe Moghaddas. – Lokalt st√łtter REMA1000 landet over ungdommen i mange sportsklubber. Her i byen st√łtter REMA1000 f.eks. S.I.K. Ud over motion satser REMA1000 i stigende grad p√• ern√¶ringsrigtige produkter for at v√¶re med til at sikre folkesundheden. Her er n√łglehulsm√¶rkningen et rigtig godt eksempel.

Mellem himlens stjerner og kroppens mysterier

¬†Den fem takkede stjerne med den asymmetriske form signaler alle vore forskeligheder, b√•de i vores kroppe og vores liv. Vi skal tage vare p√• hinanden, vise f√¶llesskab og forst√•else. I dag f√•r 1 ud af 3 danskere kr√¶ft. Vi skal hj√¶lpe hinanden p√• vej ‚Äď kun ved f√¶lles hj√¶lp n√•r vi m√•let. Et liv uden kr√¶ft!

L√¶s mere p√•: www.REMA1000.dk¬† – www.b√łrnungeogkr√¶ft.dk


Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Rema 1000 ambassad√łr for Stjerner For Livet kampagnen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger