
Jyske Bank er kommet i lommeformat
16. marts 2011 - kl. 7:35 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Jyske Bank er nu klar med første udgave af Jyske Mobilbank til iPhone og Android.
”Alle, der har en iPhone eller Android-telefon, kan få glæde af Jyske Mobilbank,” fortæller bankrådgiver Kasper Østergaard i Jyske Bank i Skagen. ”Den smarte valutaregner er god at have med på ferien, og Jyske Mobilbank viser også vej til nærmeste Jyske Bank. Er man kunde, kan man derudover tjekke konti og depoter.”
Ny version til foråret
Jyske Mobilbank bliver i løbet af foråret udvidet, så man også får mulighed for at overføre penge, betale girokort og sende kontoop-lysninger til en anden telefon.
Mobilbanken har allerede fået en flyvende start.
”Jyske Mobilbank er allerede blevet utrolig populær, og vi får man-ge henvendelser fra ikke-kunder, der gerne vil vide mere om Jyske Bank, fortæller Kasper Østergaard. ”Måske fordi mobilbanken skiller sig ud fra de andre, blandt andet med et design, der afspejler den anderledes indretning i vores afdelinger.”
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Jyske Bank er kommet i lommeformat' til en bekendt