
Prisvindende designer indtager Skagen
14. juli 2011 - kl. 10:24 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Mange mĂ„neders mĂžrke, regn, og kulde, mĂ„ nu trĂŠde i skyggen for sommerens lys, sol og varme. Scenen er dermed sat helt rigtigt op, nĂ„r Maagaard Designs eliteteam igen i Ă„r indtager det populĂŠre feriemĂ„l â Skagen!
I de, for mange, triste og mĂžrke vintermĂ„neder, er der i Maagaard Designs vĂŠrksteder blevet arbejdet pĂ„ hĂžjtryk, for at udvikle og producere helt nye og spĂŠndende produkter. De mange nye designs, er som altid blevet vist rundt om pĂ„ masser af messer og udstillinger landet over, og netop i den forbindelse, fik den unge designer fra Hadsund, Louise Maagaard, tildelt prisen for âĂ rets bedste kunsthĂ„ndvĂŠrk 2010â for produktet âMumie Vasenâ. Der er imidlertid dog ikke blevet hvilet pĂ„ laurbĂŠrrene, men i stedet arbejdet endnu hĂ„rdere for at udvikle, og imĂždekomme den enorme efterspĂžrgsel pĂ„ sĂ„vel porcelĂŠn som malerier, som er kommet i kĂžlvandet pĂ„ prisen.
Det er dog lykkedes at fÄ fÊrdiggjort en del malerier, sÄ der for de hurtigste, stadig skulle vÊre en mulighed for at fÄ et unikt og smukt maleri med hjem, til at pryde hjemmets vÊgge.
Foruden dette har Louise ogsĂ„ afsat tid til at deltage i sin anden bogudgivelse, bogen â1001 kunstnereâ, som snart vil vĂŠre at finde i boghandlere hele landet over.
Den unge fremadstormende multikunstner, har senest udstillet pĂ„ âNordkraftâ i Aalborg, âUtzon Centretâ i Aalborg og âFalkoner Centretâ i KĂžbenhavn.
Som de foregĂ„ende somre, har Maagaard Design lejet hele galleriet âMileâ, som ligger centralt placeret i den smukke gule by. De eftertragtede 14 dage (uge 29 og uge 30), vil danne rammerne for de mange nye produkter indenfor sĂ„vel elegant porcelĂŠns brugskunst, unikke porcelĂŠns smykker, fantastiske og farverige akryl malerier. Snyd ikke dig selv for en oplevelse i galleriet, hvor et team af Maagaard Designs sĂždeste sĂŠlgere, vil vĂŠre behjĂŠlpelig med at guide dig gennem âDen hvide verdenâ af porcelĂŠn.
Galleriet har Ă„bent hver dag fra sĂžndag den 17. â 29. juli klokken 10:00 â 19:00. Bare kĂžr efter det gode vejr, drej til hĂžjre ved de varme farver, og vupti sĂ„ er du landet lige midt i den gode smag.
Butikken og galleriet i Hadsund har naturligvis ogsÄ Äbent i sommeren.
For dem som behĂžver nĂŠrmere geografiske instrukser, er adressen Galleri Mile, Jens Klarupsvej 6, 9990 Skagen
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Prisvindende designer indtager Skagen' til en bekendt