
Kunstnere indtager “Det Hvide Fyr”
15. juli 2011 - kl. 9:43 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
To nordjyske kunstnere, maleren Elsebeth Poulsen, Ravnshøj og keramikeren Diana Madsen, Hellum indtager tirsdag den 19. juli for anden gang “Det Hvide Fyr” med en stor og alsidig udstilling af maleri og keramik.
Begge har gennem en lang årrække arbejdet med henholdsvis maleri og keramik og har i flere sammenhænge udstillet sammen
Elsebeth Poulsen har siden 1982 arbejdet med billeder og har gennem årerne blandt andet fået undervisning på Århus Kunstakademi og deltaget i malerkurser flere steder i Europa.
Motiverne i Elsebeth Poulsens billeder tager fortrinsvis udgangspunkt i naturen i Danmark, men også fra sine rejser i udlandet. Elsebeth Poulsen udstiller i år flere billeder med inspiration fra Skagen, men har også flere billeder med blomstermotiver.
Billederne er malet både i naturalisme og abstraktion.
Diana Madsen har siden sin barndom arbejdet med ler og har altid været fascineret af dets muligheder.
Lige nu arbejdes med store skåle i stentøj. Når Diana Madsen arbejder med stentøj, bruger hun ofte begitninger, kombineret med underglasurfarver og til sidst en transparent glasur.
Det enkle er smukt, men Diana Madsen arbejder ofte ud fra en ide, nogle overvejelser om forskellige ting i tilværelsen, og dekorationerne må gerne have et stænk af humor.
På grund af skønheden i raku og den spændende teknik har raku altid været tilbagevendende i Diana Madsens arbejdsmetoder og i år udstiller hun flere store rakuskåle i “Det Hvide Fyr”.
Som noget nyt i år holdes der aftenåbent torsdag den. 21 juli, hvor man foruden at se udstillingen bliver budt på en forfriskning og mulighed for at se en smuk solnedgang.
Anbefal artiklen via e-mail
til en bekendt