
Halinspetør Poul Zinck sammen med Jane Jensen og Mariann Grønbech ved hjertestarteren, der hænger lige ved toiletterne i forgangen af Skagen Hallen.
Skagen Hallen har nu fået en hjertestarter mere!
28. januar 2012 - kl. 16:44 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Den nye hjertestarter af mærket Cardiac Science model Powerheart G3 Automatic. er blevet placeret centralt i Skagen kultur og fritidscenter på væggen i forhallen.
Selve hjertestarteren er placeret i et alarmskab således at når hjertestarteren bliver fjernet fra skabet lyder der en alarm, så der er mulighed for at der kan komme ekstra hjælp til!
Der er lidt ekstraudstyr med i tasken, bl.a. børne elektroder og et folie chok tæppe.
Det er Lions Club Skagen Anna Ancher der har gjort det muligt at financere denne optimale løsning.
“Vi blev kontaktet af Poul Zinck fra hallen om økonomisk støtte til alarmskabet, og naturligvis sagde vi ja” fortæller Mariann Grønbech, Præsident for Lions Club Skagen Anna Ancher. “Der er mange børn og voksne der har deres gang i hallen, og med den centrale placering i forhallen, er hjertestarteren aldrig langt væk, hvis der skulle blive brug for den” slutter Mariann Grønbech.
Halinspektøren, Poul Zinck for Skagen kultur og fritidscenter, håber jo ikke at der bliver brug for den.
Men det er jo en naturlig og god ting at hænge hjertestarter op mange forskellige steder, for det er tidsfaktoren der er en vigtig faktor i forbindelse med hjertestop.
Hjertestarteren er tilmeldt til det landsdækkende register for placering af hjertestartere.
Skagen Kultur og Fritidscenter er stolte og taknemmelige for denne gave og takker mange gange Lions Club Skagen Anna Ancher som har gjort det muligt at få endnu en hjertestarter placeret i Skagen.
Jane JensenPoul ZinckMariann Grønbech
En kommentar til “Skagen Hallen har nu fået en hjertestarter mere!” under annoncerne.
Det burde være et krav at firmaer over en bestemt størrelse havde en Hjertestarter, bare fat i tillidsmanden eller HR-afdelingen!