Manden bag helten

Manden bag helten

21. marts 2012 - kl. 0:02 - af

Forfatteren Niels Barfoed fortæller om polarforskeren Knud Rasmussen.

Den verdensberømte polarforsker Knud Rasmussen (1879-1933) er blevet beskrevet i utallige biografier, hvor det dog først og fremmest er hans indsats som forsker, eventyrer og organisator, man har fokuseret på.

Sidste år udgav forfatteren Niels Barfoed den fænomenalt velskrevne biografi “Manden bag helten”, som anlægger en helt anden synsvinkel, og tegner et både følsomt og nærgående portræt af den store dansker. Vi ser ham på nært hold som sønnen, broderen, vennen, forretningsforbindelsen, ægtemanden, faderen og ikke mindst – forføreren.

Niels Barfoed er dykket ned i hidtil ukendt materiale og præsenterer Knud Rasmussen på en måde, som vi aldrig har mødt ham tidligere. Her åbnes mange hidtil ukendte eller lukkede arkiver, der alle bekræfter Knud Rasmussens usædvanlige karisma, som både mænd og kvinder var tryllebundet af.

I foredraget, der holdes i Skagens Bibliotek på Kappelborg onsdag den 28. marts kl. 19.30, tager Niels Barfoed publikum med både til Grønland, Hundested og natklubben Adlon.

Billetter à 50 kr kan købes på biblioteket eller bestilles på telefon 9845 9200

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Manden bag helten' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger