Mads-Peter Neumann, Skipperskole og udflugt

Mads-Peter Neumann, Skipperskole og udflugt

24. marts 2012 - kl. 10:01 - af

Der var en fin stemning i Tinghuset torsdag den 15. marts, hvor Mads-Peter Neumann fortalte om 30 år med Skagen Fiskerestaurant. Masser af fotografier, små filmklip og enkelte lydsekvenser krydrede aftenen, hvor man kom bag kulisserne og helt ned i gryden med hummersuppe.

Mange gik forg√¶ves, og der arbejdes derfor p√• en gentagelse – m√•ske i l√łbet af sommeren.

Foreningens n√¶ste arrangement er et bes√łg p√• den nybyggede Skagen Skipperskole. Da vi sidste √•r bes√łgte skolen i de trange lokaler i det tidligere I.C. Trawl lovede foreningens formand, Peter Lundholm, at man ville vende tilbage, n√•r Skagen Skipperskole havde f√•et sig indrettet i de nye lokaler p√• Vesthavnen.

Dette l√łfte indfries, n√•r Skagen Lokalhistoriske Forening torsdag den 12. april kl. 19 tropper op p√• Kuttervej 13, hvor Skipperskolens forstander Anders Andersen tager imod og viser rundt i herlighederne. Der er plads til 40 ved denne rundvisning, og man skal tilmelde sig p√• forh√•nd p√• Skagens Bibliotek eller ved at ringe p√• tlf. 9845 9200.

Kristi Himmelfartsdag den 17. maj tager Skagen Lokalhistoriske Forening på den årlige udflugt, som denne gang går til Willumsensamlingen på herregården Odden. Bagefter går det ad vendsysselske vildveje til et overdådigt kaffebord. Man kan allerede nu bestille plads i bussen, som afgår fra Tinghuset kl. 12. Tilmelding sker på biblioteket eller tlf. 9845 9200.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Mads-Peter Neumann, Skipperskole og udflugt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER