Mads-Peter Neumann, Skipperskole og udflugt

Mads-Peter Neumann, Skipperskole og udflugt

24. marts 2012 - kl. 10:01 - af

Der var en fin stemning i Tinghuset torsdag den 15. marts, hvor Mads-Peter Neumann fortalte om 30 Är med Skagen Fiskerestaurant. Masser af fotografier, smÄ filmklip og enkelte lydsekvenser krydrede aftenen, hvor man kom bag kulisserne og helt ned i gryden med hummersuppe.

Mange gik forgĂŠves, og der arbejdes derfor pĂ„ en gentagelse – mĂ„ske i lĂžbet af sommeren.

Foreningens nÊste arrangement er et besÞg pÄ den nybyggede Skagen Skipperskole. Da vi sidste Är besÞgte skolen i de trange lokaler i det tidligere I.C. Trawl lovede foreningens formand, Peter Lundholm, at man ville vende tilbage, nÄr Skagen Skipperskole havde fÄet sig indrettet i de nye lokaler pÄ Vesthavnen.

Dette lÞfte indfries, nÄr Skagen Lokalhistoriske Forening torsdag den 12. april kl. 19 tropper op pÄ Kuttervej 13, hvor Skipperskolens forstander Anders Andersen tager imod og viser rundt i herlighederne. Der er plads til 40 ved denne rundvisning, og man skal tilmelde sig pÄ forhÄnd pÄ Skagens Bibliotek eller ved at ringe pÄ tlf. 9845 9200.

Kristi Himmelfartsdag den 17. maj tager Skagen Lokalhistoriske Forening pÄ den Ärlige udflugt, som denne gang gÄr til Willumsensamlingen pÄ herregÄrden Odden. Bagefter gÄr det ad vendsysselske vildveje til et overdÄdigt kaffebord. Man kan allerede nu bestille plads i bussen, som afgÄr fra Tinghuset kl. 12. Tilmelding sker pÄ biblioteket eller tlf. 9845 9200.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Mads-Peter Neumann, Skipperskole og udflugt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER