Forårsbasaren er kommet for at blive

Forårsbasaren er kommet for at blive

3. juni 2012 - kl. 0:10 - af

Kr. Himmelfart var der forårsbasar på kappeltorvet, og er der noget man ikke kan holde for, så er det desværre vejret, men trods kulde og blæst skød boderne op i den ”gamle skolegård”, og udvalget var bredt.

Salget for de fleste må vist betegnes som nogenlunde, men vejret gjorde desværre sit til, at der ikke var så mange folk på gaden, og derfor lukkede de fleste boder også ned før tid.

Det er dog meningen, at dette skal blive en tilbagevendende begivenhed, så pigerne kommer stærkt igen til næste år. De er nu ved at få styr på de sidste udgifter i forbindelse med dagen, og det tegner til et ”lille” overskud, som går til noget kulturelt på Kappelborg.

Initiativtagerne bag forårsbasaren på Kappeltorvet er Hanne Bruun, Caroline Røntved og Susanne Pedersen.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Forårsbasaren er kommet for at blive' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger