Stranding!

Stranding!

4. september 2012 - kl. 7:25 - af

Skagen Lokalhistoriske Forening tager som s√¶dvanlig hul p√• efter√•rss√¶sonen med et m√łde p√• det kulturhistoriske museum p√• Svallerbakken, Nordjyllands Kystmuseum – Skagen afdeling.

K√¶rt barn har jo mange navne, og folk med god hukommelse kan m√•ske mindes da de gik p√• Skagens Bymuseum, Fortidsminderne eller Skagen By- og Egnsmuseum. Men det er alts√• √©t og samme sted – bortset fra at det hele startede p√• Oddevej og f√łrst i 1938 flyttede til Vesterby.

Tirsdag den 11. september kl. 19 vil foreningens formand Peter Lundholm – der i √łvrigt dagen f√łr kan fejre sin moder, Krista Lundholms 100 √•rs f√łdselsdag – l√łfte sl√łret for efter√•rets arrangementer.

Samme aften fort√¶ller Ane Bjerg Thomsen et par strandingsberetninger, hvorefter der serveres kaffe og √¶bleskiver samt – ikke at forglemme – Arrestforvarer Christensens flere gange prisbel√łnnede bromb√¶rsyltet√łj.

Arrangementet er primært for foreningens medlemmer, men nye af slagsen er meget velkomne. Der er gratis adgang og ingen forudgående tilmelding.

Vel m√łdt p√• Svallerbakken.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stranding!' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER