Vær jule-model for en dag

Vær jule-model for en dag

14. november 2012 - kl. 12:43 - af

St√łt Skagen Fotoklub og v√¶r jule-model for en dag.

Sæt dit præg på årets julekort, når Skagen Fotoklub skyder julen i gang og inviterer til åbent fotostudie i Kulturhus Kappelborgs foyer. Du vil blive budt på kaffe, the og kage, samt et unikt indblik i, hvordan klubbens medlemmer vejledes og lærer at blive bedre til at fotografere.

Hvad er et godt foto? Det er der mange bud p√•, men man kan altid blive bedre til at fotografere og blive klogere p√• mediet. Til d√©t har klubbens medlemmer brug for at √łve sig p√• modeller til studieoptagelser og samle penge ind til foredrag og udflugter, som kan inspirere og dygtigg√łre klubbens fotografer.

Det sker for f√łrste gang ved at invitere julen indenfor p√• Kappelborgs l√łrdag den 17. november mellem kl. 10 ‚Äď 14. Det er kulturhusets f√łrste juleevent, hvor du f√•r mulighed for at se og opleve, p√• t√¶t hold, hvad klubben bl.a. laver mandag aften i foreningsbygningen p√• den anden side af foyeren. Arrangementet foreg√•r i foyeren for at skabe liv i kulturhuset og give alle der kommer til Kappelborg, den dag, et √•bent vindue til et af klubbens aktiviteter.

Men klubben har brug for dig, din hund, kat, tante, onkel og/eller b√łrn som modeller.

Tag derfor familien under armen og/eller hunden med i snor og få taget portrætbilleder til de julekort du skal sende i december. Billederne bliver taget med professionelt udstyr og vejledning fra klubbens dygtigste fotografer. Julerekvisitter kan medbringes. Efter hver fotooptagelse bliver billederne redigeret ved de opstillede borde og bærbar computere, præcis på samme måde som mandag aften i klubben.

N√•r du har valgt dine bedste billeder, har du mulighed for at f√• dem br√¶ndt p√• en CD og st√łtte klubben med et beskedent bel√łb.

Klubben holder normalt til i Kulturhus Kappelborgs foreningsbygning hver mandag aften mellem kl. 19.30 og 23, hvor der p√• samme m√•de hygges med kaffe og kage og gives konstruktiv kritik p√• fotografier taget i l√łbet af ugen privat eller som fotoopgave i klubben.

Kan du ikke komme til arrangementet er du altid velkommen til at bes√łge klubben mandag aften.

Fri entr√©. Tilmelding ikke n√łdvendig, men er en fordel, hvis du √łnsker at v√¶re model. Kontakt Skagen Fotoklubs formand Brian Thomsen p√•: skagenfotoklub.bs@gmail.com

Dato, tid og sted: L√łrdag den 17. november kl. 10 ‚Äď 14 i Kulturhus Kappelborg, Skolevej 5, Skagen.

Arrang√łr: Skagen Fotoklub og Kulturhus Kappelborg

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Vær jule-model for en dag' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER