Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt

Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt

14. december 2012 - kl. 11:27 - af

Sundhedsprisen gik til J√łrgen Christensen (formand for √Üldreidr√¶ttens Samvirke), mens Ventilen Frederikshavn modtog Frivillighedsprisen.

Tirsdag den 11. december sidst p√• eftermiddagen blev sp√¶ndingen udl√łst, da sundhedsudvalgsformand Anders Broholm uddelte den √•rlige Sundhedspris og den √•rlige Frivillighedspris i Kulturhus Kappelborg i Skagen.

Ca. 30 tilh√łrere var m√łdt op til arrangementet, og de kunne se Frivillighedsprisen g√• til Ventilen Frederikshavn for foreningens arbejde med at skabe et m√łdested for ensomme unge. En af de frivillige takkede for prisen p√• foreningens vegne og fortalte, at de planl√¶gger at bruge de medf√łlgende 10.000 kr. p√• en udflugt engang i l√łbet af 2013.

Dern√¶st modtog en r√łrt J√łrgen Christensen Sundhedsprisen for sit utr√¶ttelige arbejde som formand for √Üldreidr√¶ttens Samvirke, hvor han har medvirket til at skabe bedre muligheder for, at kommunens √¶ldre borgere kan dyrke idr√¶t. Med Sundhedsprisen fulgte der ligeledes 10.000 kr.

Arrangementet blev afsluttet med et opl√¶g om kommunens nye sundhedspolitik, som skal vedtages i starten af det nye √•r, hvor det blev understreget, at interesserede borgere har mulighed for at f√łlge med samt komme med kommentarer og forslag p√• Facebook og Tumblr.

Sundhedspolitikkens blog: http://sundhedspolitikfhk.tumblr.com/

Sundhedspolitikkens facebookside: http://www.facebook.com/FrederikshavnKommunesSundhedspolitik?fref=ts

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER