SuperBrugsen støtter lokalt

Uddeler Martin Niemann overrækker checken til Aase Lindbøgh Nielsen.

SuperBrugsen støtter lokalt

31. januar 2015 - kl. 6:46 - af

På vegne af Kræftcaféen, under Kræftens Bekæmpelse, udtaler Aase L. Nielsen, som koordinator for Caféen, at der fra Coop, SuperBrugsen i Skagen er doneret kr. 3.500,- til gavn, glæde og opmuntring i en hård og frustrerende hverdag til brugere af Caféen. Pengene er øremærket til et socialt arrangement. Caféen har nu eksisteret i 2 år, og den har været en succes, udtaler Aase L. Nielsen, brugerne er glade for, at der også er disse muligheder i Skagen.

Alle kræftpatienter der er visiteret gennem egen læge eller sygehus kan deltage i en 1 times træning med en fysioterapeut, og efter træning vil frivillige hygge om brugerne.

Caféen er åben hver onsdag fra kl. 10, på Skagen Sundhedscenter, Hans Baghs Vej, dog er der ferie fra 27. Maj og frem til 5. Aug.

Super Brugsen støtter hvert kvartal med 5000 kr til lokale aktiviteter, og de søger stadig efter foreninger aktiviteter de kan bidrage til.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'SuperBrugsen støtter lokalt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger