Ledigheden falder mere i Frederikshavn Kommune end på landsplan

Ledigheden falder mere i Frederikshavn Kommune end på landsplan

22. januar 2016 - kl. 6:54 - af

Nye tal viser, at ledigheden falder mere i Frederikshavn Kommune end på landsplan.

​I alt har 134 flere borgere forladt arbejdsløshedskøen i Frederikshavn Kommune, og det svarer til, at det samlede antal ledige i kommunen er faldet 9,4 procent i løbet af 2015. For hele landet er det tal 9,3 procent. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik og Det Regionale Arbejdsmarkedsråd Nordjylland.

Målrettet indsats fortsætter
Ved udgangen af november måned 2015 nåede ledigheden ned på kun 4,8 procent svarende til ca. 1.300 fuldtidsledige. Historisk har en ledighed på under 5 procent været kendetegnende for perioder med flaskehalsudfordringer, altså perioder hvor virksomhederne har haft svært ved at tiltrække kvalificeret arbejdskraft inden for brancher med vækst. Det er blandt andet medlemmer af 3F og Byggefagenes a-kasse, der ikke længere er på jobjagt. Udviklingen kan ses som et resultat af fremgang på arbejdsmarkedet i Frederikshavn Kommune, og en effektiv indsats med at kvalificere ledige i forhold til arbejdsmarkedets efterspørgsel på erhvervsuddannede.

–       Vi vil fastholde fokus på ledighedstallet, og det er klart vores ambition, at det skal nedbringes yderligere. Samtidig har vi den udfordring, at visse typer virksomheder mangler kvalificeret arbejdskraft, og den nød arbejder vi målrettet på at knække her i 2016, siger Birgit S. Hansen, borgmester i Frederikshavn Kommune.
 
Den gennemsnitlige ledighed i hele Nordjylland er 4,7 procent, og det betyder, at Frederikshavn Kommune har halet ind på de øvrige nordjyske kommuner. På landsplan er ledighedstallet 4,3 procent.
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ledigheden falder mere i Frederikshavn Kommune end på landsplan' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger