
Soroptimisterne i Skagen sætter fokus på vold mod kvinder
23. november 2018 - kl. 6:23 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Soroptimist International har som NGO konsultativ status i FN.
Den 25. november er FNs internationale dag til afskaffelse af vold mod kvinder.
Mange kvinder og piger verden over oplever kønsrelateret vold. Det ønsker SI Skagen at være med til at sætte fokus på.
Sammen med Frederikshavn Bibliotek arrangeres en aften med Sara Omar , der modtog Læsernes Bogpris 2018 for sin anmelderroste roman ”Dødevaskeren”, som netop handler om, hvordan nogle miljøer udsætter kvinder for undertrykkelse og vold.
Soroptimist International Skagen er med i et netværk af mere end 75.000 kvinder over hele verden, som arbejder sammen om at forbedre kvinder og pigers livsvilkår og status. Mere end 3000 klubber arbejder på tværs af landegrænser i 122 lande. Navnet soroptimist betyder ”søstre der vil det bedste”. Over hele verden gennemføres derfor projekter, der hjælper kvinder og piger og taler deres sag på lokale, nationale og internationale niveauer for at give dem mulighed for at udnytte deres individuelle og fælles potentialer, realisere deres håb og opnå en ligeværdig stemme.
Mød os og Sara Omar den 26. november og lad os sammen med hele verden markere FNs internationale fokus og ønsket om at støtte voldsramte kvinder og hjælpe dem til ligeværdige livsvilkår.
SI Skagen markerer også dette med en donation på 10.000 kr. til Frederikshavn Krisecenter.
Kulturhus Kappelborg den 26. nov. kl. 1900.
Pva. Soroptimist International Skagen
Inger Hansen
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Soroptimisterne i Skagen sætter fokus på vold mod kvinder' til en bekendt