Bibliotekernes besøgstal stiger og servicen hitter

Bibliotekernes besøgstal stiger og servicen hitter

8. december 2018 - kl. 8:50 - af

Dugfriske tal fra Danmarks Statistik viser at stadig flere besøger de danske folkebiblioteker. Besøgstallet er steget siden 2010 og er i 2017 det hidtil højeste. I alt 38,3 mio. gange fik bibliotekerne besøg i løbet af 2017, hvilket er en stigning på næsten 1 mio. i forhold til 2016.

Samtidig med det er er antallet af e-bogs-visninger næsten fordoblet fra omkring 1,6 mio. i 2014 til næsten 3,0 mio. i 2017. Visninger af e-bøger omfatter alle digitale udlån, dvs. både antal downloads, online læseadgang til e-bøger og digitale lydbøger.

”Jeg synes det er ganske opløftende tal, som Danmarks Statistik netop har udsendt, og viser at folkebibliotekerne formår at følge med brugernes ændrede medievaner” siger Danmarks Biblioteksforenings formand, Steen Bording Andersen (A), i en første kommentar til de helt nye tal, og fortsætter:

”Nogle vil sikkert finde det paradoksalt, at der samtidig med en markant stigning i brugen af bibliotekernes digitale tilbud også ses en stigning i det fysiske besøg på bibliotekerne. Jeg tror det skyldes, at den digitale adgang til litteraturen giver borgerne lyst til mere, ikke mindst lyst til at deltage mere i fællesskabet.  Det er også derfor vi ser den store vækst i aktiviteter på bibliotekerne (10% på 2 år), både dem hvor borgerne selv arrangerer, samt de mange arrangementer, hvor borgerne deltager i bibliotekernes forfatterarrangementer, skriveværksteder og meget andet som udvikles i fællesskab som læseklubber, lytteklubber og lignede. Borgerne har i den grad taget bibliotekerne til sig som lokalsamfundets folkeoplysende mødested, og meget mere end blot et sted, hvor de låner bøger, og det håber jeg vil afspejle sig i en fremtidig bibliotekslov.

Bibliotekernes digitale tilbud giver os simpelthen lyst til også at være fysisk sammen, bl.a. fordi bibliotekerne har udviklet de digitale muligheder, samtidig med at vi har opdateret de fysiske rum i langt de fleste kommuner, og det er da ikke så ringe endda.” slutter Steen Bording Andersen, som også er kulturudvalgsformand i Aarhus.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bibliotekernes besøgstal stiger og servicen hitter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger