EM kommer til Skagen

EM kommer til Skagen

28. december 2018 - kl. 8:40 - af

For første gang nogensinde danner Skagen rammen om EM i 12 mR sejlads. Det traditionsrige mesterskab vil finde sted den 23. – 25. august i farvandet ud for Skagen og Marstrand.  

Det bliver nogle helt særlige dage, når 15 skibe i 12 meter klassen skal dyste om Europamesterskabet. Det er Kongelig Dansk Yachtklub og Marselisborg Sejlklub, der står for afviklingen af sejladserne og kåringen af den næste EM vinder.

”Vi glæder os til at være værter for Europamesterskabet næste sommer. Skagen er jo den perfekte ramme til sådan et stævne. Og sejlerne og deres familier skal være så hjerteligt velkomne i vores kommune,” siger Frederikshavns borgmester, Birgit S. Hansen.

Der er omkring 30 12 mR skibe tilbage i verden i dag. Der bliver derfor en enestående mulighed for at opleve 15 af disse særlige skibe til sommer i Skagen. Publikum kan glæde sig til at opleve det smukke syn af skibene i de stemningsfulde rammer i Skagens havn. Den gamle auktionshal bliver centrum for arrangementet, og skibene vil ligge i bassinet bag de ikoniske fiskepakhuse allerede fra den 19. august. Her vil det være muligt for publikum at opleve de 15 smukke skibe, der skal dyste om Europamesterskabet.

Skagen er kendt for de gode sejlmæssige forhold. Byen har i mange år været lokation for en række kapsejladser – blandt andet Skawrace, Farr40 og Dragon Gold Cup.

”Baggrunden for at vælge Skagen er, at mange sejlere, herunder mig selv, igennem mange år har deltaget i Skawrace, ved Farr 40 sejladser og sidst ved Dragon Gold Cup i 2009. Erfaringerne fra alle disse arrangementer har været gode, og Skagen er derfor blevet et eftertragtet sted at sejle. Både på grund af de sejladsmæssige forhold, men også på grund af den stemning og ånd, som hersker i byen,” udtaler Philipp Skafte- Holm, Skipper på Wings.

Der knytter sig særlige traditioner til 12 mR skibene. Konstruktionen er underlagt specifikke regler, som går helt tilbage til 1907. Det er det danske skib Wings, der bærer EM-trofæet, og naturligvis er skibet med igen til sommer, hvor det vil prøve at forsvare sin titel.

Hos Turisthus Nord er der stor begejstring for arrangementet:

”Vi har længe haft en ambition om at løfte Skagen Havn op i en anden liga, når det kommer til sejlsportsevents, og derfor glæder det mig overordentligt, at vi sammen med 12 mR gruppen Wings har kunnet sikre EM i 2019. Skagen har sat et imponerende arrangement op, og jeg ser personligt meget frem til at opleve de smukke klassiske både til sommer,” udtaler Skagens Turistdirektør René Zeeberg.

Skagen har en særlig historik med sejlsportsevents
• Hvert år samles 200 norske skibe til Kristi Himmelfart i forbindelse med Skagen Race. Til dette års kapsejlads vil også fuldriggeren Christian Radich være at opleve sammen med de 200 skibe.
• I 2009 dannede Skagen rammen om det internationale Dragon Gold Cup. Her deltog H.K.H Kronprins Frederik og H.K.H Prins Henrik.
• I 2007 blev Farr 40 verdensmesterskabet afholdt i Skagen, hvor H.K.H Kronprins Frederik deltog med sin båd NANOQ.

Kilde: Toppen af Danmark

Fakta om de danske 12 mR skibe:
• Det ældste sejlskib i 12 meter klassen er Thea, der fyldte 100 i 2018.
• Det danske Europamesterskib Wings er fra 1937. I sommeren 2017 mistede skibet sin mast under en voldsom bomning.
• Wings vandt sidste år sin første store kapsejlads. Derimod har skibet Vim (1939) har vundet flere sejre gennem tiden. Skibets forrige ejer var blandt andet Harold S. Vanderbilt fra 1939 til 1951. I 1958 var Vim på forsiden af Lifestyle Magazine. Harold S. Vanderbilt er måske bedst kendt som en amerikansk jernbanemillionær, men han var også en talentfuld sejlsportsmand, der vandt mange af de største kapsejladser.

Kilde: http://www.12mr.dk/

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'EM kommer til Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger