Nordjyske Bank hylder det gode foreningsliv

Nordjyske Bank hylder det gode foreningsliv

6. februar 2019 - kl. 9:50 - af

Nordjyske Bank lancerer nu en ny foreningspris, der skal bel√łnne det gode sammenhold i de nordjyske lokalforeninger. Prisen og den tilh√łrende pengepr√¶mie p√• 100.000 kroner skal fordeles mellem tre nordjyske foreninger, der g√łr en ekstraordin√¶r indsats for at styrke f√¶llesskabet i deres lokalsamfund. De tre vindere findes ved Nordjyske Banks kommende aktion√¶rm√łder i Aalborg, Frederikshavn og Hj√łrring.

Sportsklubber, amat√łrteatre og andre lokalforeninger i Nordjylland har nu mulighed for at vinde en nystiftet foreningspris samt en pengepr√¶mie p√• 100.000 kroner, som fordeles mellem hver af prisens tre vindere. Bag prisen st√•r Nordjyske Bank, der √łnsker at s√¶tte fokus p√• det st√¶rke sammenhold i de nordjyske lokalforeninger:

‚Äď Nordjyske Banks foreningspris har dels til form√•l at synligg√łre de gode historier ude i foreningerne i Nordjylland og dels at inspirere andre til at styrke sammenholdet i deres forening, forklarer Nordjyske Banks bankdirekt√łr Claus Andersen.

Nordjyderne kan allerede nu indstille foreninger til prisen p√• www.foreningspris.dk, hvor man i perioden frem til den 1. marts ogs√• kan stemme p√• sin favoritforening. Og det er ligegyldigt, om man dyrker badminton, spiller teater eller m√łdes til et spil kort, s√• l√¶nge foreningen i det forl√łbne √•r har udvist initiativ eller skabt positivt sammenhold for foreningens medlemmer eller i lokalomr√•det:

‚Äď Som lokalbank har vi en lang tradition for at underst√łtte det lokale forenings- og kulturliv. Vi √łnsker derfor at s√¶tte fokus p√• det gode, v√¶rdifulde og ofte frivillige foreningsarbejde, der foreg√•r rundt omkring i Nordjylland. Foreningerne har nemlig en rigtig stor betydning i mange nordjyders hverdag, og det vil vi gerne bakke op om, fort√¶ller Claus Andersen.

Priserne uddeles p√• bankens aktion√¶rm√łder
Efter den 1. marts vil de ti lokalforeninger med flest stemmer fra nordjyderne sammen med yderligere ti lokalforeninger, som udv√¶lges blandt indstillingerne, g√• videre til finalen, hvor Nordjyske Bank har nedsat en uafh√¶ngig dommerkomit√©, som skal afg√łre, hvem de tre vinderforeninger er. Der bliver offentliggjort en vinder p√• hver af Nordjyske Banks aktion√¶rm√łder i henholdsvis Aalborg den 28. marts, Hj√łrring den 2. april og Frederikshavn den 4. april.

‚Äď Vi har besluttet at neds√¶tte en objektiv dommerkomit√©, s√• banken kun l√¶gger navn og penge til, men ikke har den endelige beslutning. P√• den m√•de bliver det hele Nordjyllands foreningspris, hvor vinderne er udpeget af nordjyderne selv, slutter Claus Andersen.

Dommerkomit√©en best√•r af Anders Broholm, kultur- og fritidsudvalgsformand i Frederikshavn Kommune, Karen Marie Hovm√łller, advokat og partner hos Hovm√łller & Thorup og formand for bestyrelsen i Gestus Nord, Jette Andersen, formand for Fortuna i Hj√łrring, Klaus Nielsen, p√¶dagogmedhj√¶lper og ildsj√¶l fra Dybvad, Lars Sennels, teaterdirekt√łr i Vendsyssel Teater i Hj√łrring og Lasse Rich Henningsen, administrerende direkt√łr i Musikkens Hus i Aalborg.

Kriterier for prisen

 • Foreningen har sit virke og sine medlemmer i Region Nordjylland
 • Foreningen har sit form√•l indenfor det kulturelle, det sportslige, det sociale eller velg√łrende omr√•de
 • Foreningen har det forl√łbne √•r udvist initiativ, resultater og/eller har skabt positivt sammenhold for foreningens medlemmer eller lokalomr√•de.
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nordjyske Bank hylder det gode foreningsliv' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER