Firs forslag til ny brug af bygning
9. februar 2019 - kl. 6:17 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Foreningen Onsdagsskolen ved arkitekt Susanne Eeg har inviteret internationale arkitektstuderende, unge arkitekter og andre kreative unge til at udvikle og indsende skæve idéer og kreative forslag til ny brug af det tidligere turistforeningshus i Skagen.
Skagen Cykeludlejning, der i dag ejer bygningen har taget initiativ til at restaurere og udvide det lidt trætte bygningsværk. Så ånden og håndværket fra det originale byggeri kommer til sin ret, samtidig som nogle moderne funktioner inkorporeres i designet. Såsom en garage og en helt ny brug af bygningen, som base for et øget fokus på Skagens arkitektur.
Som inspiration til bygningens næste liv fik arkitekt Susanne Eeg frie hænder til at indsamle tanker og idéer, og det er blevet til firs bud på hvad denne lille perle af en bygning kan bruges til. Alt fra akvarie til sildecafé og kunstnerbolig til klatreborg er foreslået fra kreative unge arkitekter fra hele verden. Ud af de firs forslag er top tre blevet udpeget til at udstille i selve bygningen i en måned. De udvalgte projekter er hhv. en kunstnerbolig med galleri, et akvarie og et udsigtstårn med have. ”Det er alle legende skæve idéer med store armbevægelser, som kan inspirere os til at tale om, hvad vi som borgere og brugere, synes der passer bedst til dette sted og til os,” siger arkitekt og skagbo Susanne Eeg.
Udstillingen kan opleves 10. februar – 3. marts 2019. Her vil man gennem de store vinduer kunne se plancher med visualiseringer af de tre projekter samt tilhørende arkitekturmodeller. Den 10. marts vil en jury udpege det projekt med den mest innovative idé og arkitekterne bag vinder en pengepræmie. Forslaget skal dog ikke bygges, kun fungere som inspiration for det egentlige byggeprojekt. Juryen består af Arkitekturprofessor Peter Thule Kristensen, Hans Nielsen fra Tinghuset/Skagen Lokalhistoriske Forening, Museumsdirektør Lisette Vind Ebbesen, Arkitekt Lise Kassow, Kulturleder Lars Illum, Skagen Cykeludlejning og en samlet publikumsstemme. Det vil nemlig være muligt for publikum at stemme ved bygningen. Stemmerne bliver til sidst så talt op og samlet til en fælles publikumsstemme.
Så kig forbi og stem på den idé du synes er den sjoveste, flotteste eller skøreste.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Firs forslag til ny brug af bygning' til en bekendt