Afgørelse om musikstøj skal op på Byrådsmøde

Afgørelse om musikstøj skal op på Byrådsmøde

14. februar 2019 - kl. 13:52 - af

Redaktionen har modtaget nedenstående fra Flemming Rasmussen, DF:

Afgørelsen i kommunens Plan- og Miljø Udvalg blev truffet på forkert sammenskrevne oplysninger i udvalgets skriftlige grundlag, hvorfor jeg kræver sagen behandlet på næste byrådsmøde i Frederikshavn kommune.

I en sammenskrivning og grupperet analyse er der sket en grundlæggende optællingsfejl. Således fremlagt for udvalget.

Men det retvisende tal for de fastboende burde have været flg. tal:

7 fastboende borgere finder at lydniveauet i 2018 er ok.

13 fastboende borgere ønsker mere musik.

60 borgere ønsker at lydniveauet skal reduceres – generelt

(en beboerforening på 52 fastboende er ikke medtaget i ovenstående tabel)

4 borgere ønsker at lydniveauet reduceres ved enkelte spillesteder.

Dansk Folkeparti finder at beslutningen, om at udvide tilladelsen til at overskride støjreglerne til yderligere Kristi Himmelfartsferien og den sidste sejler weekend,  er helt fejlagtig og ikke i overensstemmelse med hvad Skagens støjplagede borgere ønsker.

Restauratører jubler over at Venstre er kommet igennem med Deres/restauratørernes forslag .

De blev bakket op af den konservative Peter E. Nielsen.

At Socialdemokraterne er hoppet med på ”limpinden” er helt uforståeligt.

Godt at Erik K. Trolle (S) viste at han har mandsmod nok til at modstå gruppepresset.

Der afholdes byrådsmøde i Frederikshavn onsdag den 27. februar, hvor du kl. 1845 kan give din mening tilkende fra talerstolen, hvis du er borger i kommunen. Ellers mød op for at følge debatten i byrådet.

16 kommentarer til “Afgørelse om musikstøj skal op på Byrådsmøde” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

16 kommentarer til “Afgørelse om musikstøj skal op på Byrådsmøde”

 • John Nebbelunde

  Jeg undrer mig ofte over de tiltag byrådet gør overfor Skagen by, det virker som ser man gerne et nyt løkken heroppe?

  Når jeg og min veninde visitter Frederikshavn i turistperioden, hører vi aldrig noget musik i gågaden der eller pladser omkring, er det fordi der er andre regler i Fr.havn, eller er restauratørerne bare klogere der og ikke vil jage turisterne væk med unødvendig larm?

  Det er mit indtryk at restauratørerne i Skagen hyrer musikere der ikke kan spille uden forstærkere, fordi disse allerede er halvdøve og har tinitus, så de må skrue op? hvis de virkelig kunne spille, kunne det nok lade sig gøre “uden El” Og hvis restauratørerne virkelig ønskede at deres gæster skal nyde mad og servering, burde de nok antage instrumental musikere, så mad kan nydes og samtaler føres?

  Kan musikken høres på gaden, hvorfor så gå indenfor og få ødelagt hørelsen?

  For mange år tilbage kunne man høre middagskoncert fra Vivex i radioen, spillet så dæmpet at man også hørte folk spise, – Det blev også kaldet “kniv og gaffelklirren fra Vivex”

  Som jeg tror det er, kan musikerne ikke spille og restauratørerne ikke lave mad, derfor må dette skjules i meget højt musik? Eller hvad? selv ville jeg ikke drømme om at sidde og spise i vanvittig larm, såe det er godt at der findes fornuftige restauratører…

  Og mærkeligt nok, sker der en forandring med valgte politiker så snart de er valgt, de forvanles åbenbart til idioter?
  mvh. Farfar

 • Mogens Bandholm

  Kommentarer fra Borgmesteren, PMU og byrådet som helhed ønskes NU!

  Se i øjnene, I er gået for langt, alt for langt i jeres iver efter at gøre Skagen til et billigt, uhumsk sted, Det fortjener vores by ikke!

 • Vi bor også i den zone, hvor vi desværre har alt for meget “fornøjelse” af vores turister. Der pisses og efterlades mange andre ting i vores haver. Dåsebajere, flasker, plastikkrus, indkøbsvogne, elpærer. Det er bare et lille udvalg. Og støjen fra de mange gæster, når de enten skal ned til Havnevej eller når de skal hjem. Der råbes, synges – til tider bankes der også på vinduerne.
  Det er rigtig trælst når nattesøvnen spoleres gang på gang af de meget fulde, højtråbende mennesker.
  De mener, at nu er de kommet til Skagen, og så skal der sgu festes igennem.

  Havnevej er desværre, blevet en af de steder, hvor vi ikke selv ønsker at komme mere, når musikken brager løs. Vi kan slet ikke undgå at blive belemret med den,
  uanset om vi går en aftentur eller bare er hjemme.
  Og nej, vi er ikke fanatiske eller kvæulanter, vi nyder faktisk musik. Men vi vil altså gerne selv vælge, hvor, og hvornår, og at lyden kan dæmpes.
  Den nyeste forskning viser med alt tydelighed, at STØJ,
  forsager skader på den menneskelige krop.
  Skræmmende at tænke på, når man igennem åre er blevet tæppebombet med musikstøj.
  Og jeg håber, at rådet vil lytte til de indsigelser, der trods alt er indkommet, i håb om en nogenlunde rolig sommmer.

 • Mogens Bandholm Desværre er det ikke kun 2 dage, men hvis det bliver med festerne, som det plejer , er det 4 dage i Kr.himmelfart, og 4 dage sidste weekend i august! Musikken kører 24/7 i forvejen!
  Så Centerområdet syder, og nattesøvnen er spoleret! 12 spilledage for fuld udblæsning og 10 dispensationer til hvert spillested!
  Sikkert ulovligt og ganske umenneskeligt!
  Støj er dødsensfarligt!

 • Mogens Bandholm

  DEN GODE JENS HEDEGAARD – svarer på vegne af PMU i kraft af sin anciennitet (sic) på beboerforenings spørgsmål til støj niveauet at PMU med flertal besluttede yderligere at tilføje 2 dage, hvor der er frit spil. Begrundelsen – hold nu fast var, at “DER VAR INDGIVET FOR FÅ KLAGER” – så PMU kunne med ren samvittighed, og nyvaskede hænder dispensere.

  For få klager? Det er en standard undskyldning det offentlige bruger. Vi har et markant fald i voldtægt, i indbrud, i butiks tyverier , fordi der er færre og færre klager. Hvorfor? Ikke fordi der mindre kriminalitet,, men fordi det ikke nytter at klage. Det er patetisk!

  Men udover støjen har vi også møgen. Horder af fulde, højt råbende “gæster” der bruger veje og haver som offentlige toiletter.

  Hidtil har vi kun klaget lokalt, men rent faktisk overtræder kommunen sandsynligvis menneskerettigheds kommissionens artikel 8 om “privatlivets fred” se vedlagte link

  http://politiken.dk/5443991

  Jeg vil indtrængende opfordre at byrådet stemmer imod, og jeg vil bede Birgit Hansen om at træde i karakter, ikke kun komme med forblommede bemærkninger om balance. Vi taler om menneskerettigheder.

 • Søren Ishøy!
  Din mening kender vi 52 “kværulanter “alt for godt! Du bor jo ikke i støjhelvedet, men langt derfra!
  Hvad er du for en person med det menneskesyn????
  Støj er dødsensfarligt, og vi bliver /er blevet syge at støjen.

 • Allerede nu har støjnivuaet konsekvenser.
  Havnevej var engang en stille og rolig vej, men et sundt forretningsliv. Nu er Havnevej berygtet, på grund af den høje musik, det bevirker nu, at de der bor på f.eks. Kappelborgvej ikke er i stand til at sælge deres huse.
  STØJEN skræmmer kunderne væk. Folk vil gerne komme på ferie – og boltre sig på Havnevej. Men bo der fast – idyllen er ødelagt…..
  Det er da trist, at vi nu er kommet dertil, skagboer der flytter – dem er der jo ikke for mange af i forvejen.

  Jeg er selv af den holdning, alt med måde.

  Og spillestederne kan jo sagtens spille musik, hold deres arrangementer indendøre, skru lidt ned. Så kan alle holde det ud, inden mit dejlige Skagen forsvinder

 • Skagen skal have musik. Det kan da ikke passe at så forholdsvis få “kværulanter” kan få så stor indflydelse på om Skagen skal være en “levende” by, med plads til at de unge mennesker også ser en fremtid her. Håber at politikerne også ønsker dette.

 • U bor jeg ca 3 km fra centrum så mig generer det høje støjniveau ikke, men når man går forbi diverse spillesteder tænker jeg alligevel “I guder godt det ikke er mig der bor i nærheden”. Kan levende forestille mig det støjhelvede, genfærdet ikke en ide at spørge dem der bor i områderne der er plaget istedet for alle andre incl resturantørerne? Det kan meget vel være at de får et mere salg,men det tror jeg vi andre er pænt ligeglade med, især de berørte. Lad os få det gamle skagen tilbage som vi solgte os på gør i tiden, vi bor ikke på Ibitza.

 • Jeg synes da også, at al musik og larm skal
  fuldstændig stoppes i Skagen.
  Men hvad skal folk så tage derop for ???
  Butikkerne mm vil i løbet af få år forsvinde,
  og kommunen sparer så den vejudvidelse,
  der snakkes så meget om

 • Måske en ide, at spørge de 52 husstande der bor i området, om de mener det er ok med mere musik?
  De er trods utallige løfter, ikke blevet hørt!

 • Hvis man læser kommentarerne på FB så er det mere end 20 fastboende, der syntes det er ok med musik mm, så måske der skulle laves en afstemning hvor alle fastboende kunne stemme, så der kunne laves et reelt billede af, hvad vi Skawboer mener om musikken i sommertiden som er blevet en politisk sag, idet mange udefra gerne vil sætte dagsorden for vores by.

 • Er det demokrati?

 • Erik F. Andersen

  Det står direkte i dagsordenens punkt 2:

  “Én bemærkning kommer fra en ejerforening med 52 medlemmer. De ønsker lydniveauet
  reduceret”

 • Peter Ryom Christensen

  Hvornår er tingene begyndt at skulle på byrådsmøder for at træffe afgørelser?

  Det gik da vist fint med at få lukket Skagen forbrænding uden!

 • PINLIGT!
  Flertallet af vores byråd kan ikke tælle, eller endnu mere pinligt at de bevidst ikke tager hensyn til 52 støjplagede beboeres ønsker om lavere musik.
  Demokratiet er i fare!!

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Afgørelse om musikstøj skal op på Byrådsmøde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER