Vandreture er blevet populært Foto: Opdag Verden.
Kom godt i gang med Vandring
14. februar 2019 - kl. 6:53 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Foredrag med Jeppe Spence fra Opdag Verden.
Hvordan kommer man godt fra start, når man gerne vil i gang med vandring og friluftsliv – eller bare har brug for at komme ud i naturen? Skagen Bibliotek har inviteret turleder Jeppe Spence fra Opdag Verden til at komme og give gode råd, torsdag den 28. februar, kl. 19.00 på Skagens Bibliotek.
Frisk luft, motion og indre ro, kort og godt gå dig sund og glad i naturen. Der er efterhånden mange, der har fået øjnene op for, hvor sundt det er at vandre, men hvordan kommer man godt fra start, når man gerne vil på en af de længere vandreture?
Den dygtige turleder Jeppe Spence fra “Opdag verden” giver i et inspirerende foredrag opskriften på, hvordan du nemt kommer i gang, uanset om du skal i form til en længere tur, vil se om vandring og friluftsliv er noget for dig eller bare har brug for at komme ud i naturen.
Hør hvor nemt det kan gøres, hvad du må, og hvad der er godt at anskaffe sig af udstyr for at holde komforten oppe. Jeppe giver også tip til hvilke fantastiske naturruter, der findes, både længere væk og tæt på dig.
Foredraget er arrangeret af Skagens Bibliotek i samarbejde med Opdag Verden. Billetter til foredraget kan købes på bibl.frederikshavn.dk eller på Frederikshavn Kommunes Biblioteker.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kom godt i gang med Vandring' til en bekendt