Snart tog helt til Aalborg Lufthavn

Illustrationsfoto.

Snart tog helt til Aalborg Lufthavn

20. februar 2019 - kl. 7:39 - af

Aalborg Lufthavn kunne sidste Ă„r i maj mĂ„ned fejre 80 Ă„rs jubilĂŠum. Men hovedruten mellem Aalborg og KĂžbenhavn gĂ„r faktisk endnu lĂŠngere tilbage – helt til 1936, hvor der var etableret en lille flyveplads pĂ„ cementfabrikken RĂžrdal for start og landing for fly til og fra Aalborg.

Aalborg Lufthavn er vokset betydeligt de senere Ă„r – bĂ„de med bygninger og terminaler, men ogsĂ„ i antallet af passagerer. SĂ„ledes nĂ„ede man i 2018 op pĂ„ ikke fĂŠrre end 1.609.965 passagerer, som passerede gennem lufthavnen. I dag er der bĂ„de ruteflyvning og charterflyvning.

Nyeste aktivitet er luftfartsselskabet Great Dane Airlines, som snart vil flyve ruteflyvning til bl.a. Nice, Dublin og Edinburgh samt charterpassagerer for Nilles (med oprindelse i Dybvad) og Bravo Tours.

TĂŠt ved terminalbygningerne er der opfĂžrt et hotel. Der er masser af gratis parkeringspladser, ligesom der er mulighed for at betale for ”direct parking” tĂŠttest ved terminalen. Der er sĂ„gar flere ladestandere for elbiler.

Man kan benytte taxa for at komme til eller fra lufthavnen, ligesom der er flere busforbindelser til Aalborg og andre byer i Nordjylland.

Men toget kniber det stadig med. I dag er der endestation for tog i Lindholm, hvorfra der stadig er et godt stykke helt ud til lufthavnen. Det betyder ofte et eller flere skift for de rejsende. Med den nye banestrÊkning kan passagerer, der kommer sydfra med toget, fremover undgÄ skift med tog. Kommer man nordfra, skal man skifte i Lindholm.

Allerede nu kan man nĂŠr terminalen se en lang sandvold, som er begyndelsen pĂ„ en ny banestrĂŠkning. Magasinet ”A Sense of Freedom” (som i Ăžvrigt ligger frit tilgĂŠngeligt rundt om i lufthavnen) kan fortĂŠlle, at en ny lufthavnsbane vil stĂ„ klar i 2020. Banen anlĂŠgges af Banedanmark, og den skal vĂŠre en viderefĂžrelse af spor fra Lindholm. Selve det 3 km lange sporarbejde pĂ„begyndes i Ă„r.

Der bliver en 204 m lang perron ved lufthavnen, sÄ der meget snart bliver direkte togforbindelse helt til Aalborg Lufthavn.

Det vurderes at blive attraktivt for sÄvel fritidsrejsende som charter- og forretningsrejsende. Den nye togforbindelse vil kunne reducere rejsetiden for mange, og der vil blive fÊrre skift mellem transportmidler.

”A Sense of Freedom” oplyser, at den Ă©n kilometer lange sandvold bestĂ„r af 170.000 m3 sand, som skal styrke jordunderlaget til at kunne bĂŠre den kommende bane. Den er nu 6 m hĂžj og op til 40 m bred, men nĂ„r skinnerne lĂŠgges, vil der kun blive œ m sand tilbage. Overskydende sand bruges andetsteds til anlĂŠg – praktisk og billigt.

 

(Kilde: ”A Sense of Freedom” og https://www.aal.dk/om-aalborg-lufthavn/om-os/historie)

 

Tekst: Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Snart tog helt til Aalborg Lufthavn' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger