Forårsbebudere
6. marts 2019 - kl. 6:03 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Der er mange forårsbebudere i naturen – i Lions er der to. Den ene bebuder er tulipansalget til fordel for Lions mod misbrug og den anden er samarbejdet mellem lionsklubberne Skagen, Skagen Anna Ancher, Bannerslund, Kattegat og Frederikshavn. De 5 klubber har i mange år bidraget til gennemførelsen af lærerkurset Holdning og handling.
I går, den 5. marts, sad 20 frederikshavnske lærere bænket i Skagen Kultur- og fritidscenter og blev af instruktøren Gitte Lauridsen grundig instrueret i, hvordan man kan styrke elevernes sociale kompetencer og etiske værdier .
Undervisningsmaterialet “Hvem er du” fokuserer på de store forandringer, eleverne gennemgår i forbindelse med puberteten. Kursisterne præsenteres for og arbejder på kursusdagen med konkrete materialer, som kan bruges direkte over for eleverne, når de i morgen står ude på skolerne.
Nogle af de overordnede temaer på dagen var:
Pubertet
Selvtillid gennem bedre kommunikation
Følelser
Bedre kontakt til kammerater
Familien
Kritisk tænkning
Det digitale ansvar
Det, der gør materialet så fremragende, er, at der er udarbejdet konkrete elevmaterialer til alle temaer, siger Kursuslederen Niels Chr. Andersen, som ved kursusafslutningen med tilfredshed kunne konstatere, at lærerne tog mod materialet med kyshånd.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Forårsbebudere' til en bekendt