Digets Pokaler 2019

På billedet overrækker Hans Peter Kyk (tv) gavechecken til bestyrelsesmedlem Freddy Jokumsen, der på klubbens og bestyrelsens vegne takkede for den flotte gave.

Digets Pokaler 2019

2. maj 2019 - kl. 11:11 - af

Søndag den 28. april afholdt Golfklubben Hvide Klit den traditionsrige turnering “Digets Pokaler” for 47. gang. Matchen blev indstiftet af Svend Åge Larsen i 1973, kort efter klubbens åbning.

På trods af ihærdige forsøg af den daværende Pro lærte han dog aldrig at spille golf – men styr på regler og udstyr det havde han!

På trods af en hel del regn (det regnede stort set konstant under hele turneringen) blev matchen afviklet helt efter bogen og som traditionen byder det blev der serveret gammeldaws flæskesteg med tilbehør efter runden.

Efter turneringen overrakte Hans Peter Kyk – på vegne af Digets Fond – en gavecheck på 50.000 kr. til golfklubben. Beløbet er øremærket til at fortsætte arbejdet med udskiftning af green-sprinklere. Nye green-sprinklere betyder nemlig at vi kan spare vand, og så kan de gamle greensprinklere genanvendes andre steder på banen.

Vindere 2019:

Der blev uddelt præmier til ”nærmest hullet”:

Hul 4: Brian Sforzini (3,70)
Hul 6: Yrsa Vittrup (2,10)
Hul 13: Preben Holm (3,01)
Hul 16: Birgit Lykke Nielsen (4,38)

Vinderne af A-rækken blev:

  1. Anders Pedersen
  2. Jørgen B. Larsen
  3. Stefan Frandsen

Vinderne af B-rækken blev:

  1. Niels Færk
  2. Inge Hedegaard Holm
  3. Hanne Færk

Vinderne af C-rækken blev:

  1. Henrik Holm Jensen
  2. Lisbeth Friis
  3. Birgit Lykke Nielsen

Tak til Digets Fond for de flotte turnerings-præmier og tak for den flotte gave til klubben.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Digets Pokaler 2019' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER