Så ramte Panda-feberen også Skagen

Så ramte Panda-feberen også Skagen

5. maj 2019 - kl. 6:09 - af

Lørdag den 27. april 2019 blev Skawboerne også ramt af Panda-feberen; det skete da den lille Old English Sheepdog-hvalp, Panda, fra Nibe deltog i klubbens årlige nationaldag i Skagen.

”Den årlige tur i Skagen er noget helt særligt for vores medlemmer, og de kommer gerne langvejs fra for at deltage og nyde den hyggelige og uformelle stemning der er i Skagen”, udtaler Birgit Larsen der er lokalrepræsentant i Nordjylland sammen med Anni Kristine Pedersen. ”Vi havde ikke helt vejret med os i år, og alligevel kom deltagerne kørende hertil med deres hunde fra Horsens, Hjørring, Sæby, Nibe og Storevorde ved Ålborg for at gå med rundt på turen i Skagen”.

”Vi glæder os allerede til turen i 2020” siger Birgit Larsen og Anni Kristine Pedersen med et smil. ”Mon ikke at mange af vores medlemmer vil aflægge et besøg i Skagen i løbet af sommeren og nyde det særlige lys vi har heroppe”. 

Læs mere om racen på www.oesidk.dk.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Så ramte Panda-feberen også Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER