Så ramte Panda-feberen også Skagen

Så ramte Panda-feberen også Skagen

5. maj 2019 - kl. 6:09 - af

Lørdag den 27. april 2019 blev Skawboerne også ramt af Panda-feberen; det skete da den lille Old English Sheepdog-hvalp, Panda, fra Nibe deltog i klubbens årlige nationaldag i Skagen.

”Den årlige tur i Skagen er noget helt særligt for vores medlemmer, og de kommer gerne langvejs fra for at deltage og nyde den hyggelige og uformelle stemning der er i Skagen”, udtaler Birgit Larsen der er lokalrepræsentant i Nordjylland sammen med Anni Kristine Pedersen. ”Vi havde ikke helt vejret med os i år, og alligevel kom deltagerne kørende hertil med deres hunde fra Horsens, Hjørring, Sæby, Nibe og Storevorde ved Ålborg for at gå med rundt på turen i Skagen”.

”Vi glæder os allerede til turen i 2020” siger Birgit Larsen og Anni Kristine Pedersen med et smil. ”Mon ikke at mange af vores medlemmer vil aflægge et besøg i Skagen i løbet af sommeren og nyde det særlige lys vi har heroppe”. 

Læs mere om racen på www.oesidk.dk.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Så ramte Panda-feberen også Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger