Skagens Vennner med stor medlemsvækst …. og nye spændende begivenheder i vente

Karina Boldsen fortsætter som formand.

Skagens Vennner med stor medlemsvækst …. og nye spændende begivenheder i vente

5. juni 2019 - kl. 10:37 - af

….. og nye spændende begivenheder i vente.

Foreningen Skagens Venner, som er en forening for alle der holder af Skagen – både som fastboende og som besøgende – privat og erhverv.
Foreningen formål er at medvirke til at fremme kunst, kultur, turisme og erhvervsliv i Skagensområdet.

Den ordinære generalforsamling blev ”ekstraordinær” – på den gode måde.
Lørdag den 1. juni afholdt foreningen den årlige ordinære generalforsamling, men helt ordinær blev det alligevel ikke, for der er både nye bestyrelsesmedlemmer og suppleanter i foreningen, samt ikke mindst en markant medlemsfremgang i det forløbne år. Foreningen har haft en markant fremgang på 23% og sammenligner man med tidligere år, har foreningen nu det største antal medlemmer siden 2014.

Fremgangen er sket på både privatmedlemmer og erhvervsmedlemmer, hvilket formand Karina Boldsen glæder sig over: ”Det er glædeligt at opleve fremgangen, og at langt flere vil støtte op om Skagen og byens udvikling gennem deres medlemskab. Det er en stor fornøjelse for os der bor ”udenbys”, at give noget tilbage til byen, som vi holder så meget af”. Desuden er der lagt op til en række nye spændende events gennem året, som både har interesse for private og erhvervslivet.

Årsagen til fremgangen ligger i ambitiøse mål
En del af årsagen til medlemsfremgangen – skal findes i de nye tiltag som allerede er blevet sat i søen i det forløbne år og det kommende år skal nok bringe yderligere vækst til den ambitiøse forening med det gode formål.
Af aktiviteter i den forløbne år, skal også nævnes uddeling af flyers og visitkort i hele byen og foreningen har kunnet glæde sig over stor velvilje hos byens handlende og andre virksomheder i forbindelse med dette tiltag.

Af andre aktiviteter kan blandt andet, nævnes, Champagnesmagningen, virksomhedsbesøget hos krydstogtskibene, deltagelsen i Skagen Marathon samt søndagen med Marathonsang.
Formand Karina Boldsen, har sammen med den øvrige bestyrelse, slået nye toner an, for at foreningen også bliver en vigtig brik i udviklingen af Skagen i fremtiden. Blandt andet skrues der op for samarbejdet med erhvervsliv og erhvervsorganisationer, med henblik på særlige tiltag der kan gavne foreningens mål og ambitioner for Skagen.

Tilfredshedsundersøgelse blandt medlemmerne
Foreningen har desuden lavet en tilfredshedsundersøgelse hos medlemmerne, for netop at kunne gøre tingene bedre og imødekomme ønskerne fra medlemmerne i fremtiden.
Undersøgelsen viste at tilfredsheden var over middel og at topscorer rækkefølgen var Krydstogteventen, Champagnesmagningen, samt Kunst & Madarrangementet.
Undersøgelsen viste desuden at der hos medlemmerne har været en positiv respons på foreningens nye kommu7nikationsstrategi og herunder ikke mindst aktiviteten på de sociale medier – både Facebook og det mere erhvervsrettede på LinkedIn.
Sidst fremgik det af undersøgelsen at man gerne så flere erhvervstiltag og ”brobygning” mellem fastboere og gæster.

Aktiviteter i det kommende årmed helt unikke ting på planen
Aktiviteterne i det kommende år fremgår af planen, som dels kan findes på www.skagensvenner.dk og foreningens sociale medieplatforme.
Skal man fremhæve noget fremfor andet, skulle det da lige være besøget på Ruths Hotel den 11. juli, med ophavsmanden til stedets store fremgang og succes, Peter Christian Jensen, som netop er fratrådt som administrerende direktør.
Ydermere er der hentet tunge indlægsholdere ind til to events, som helt sikkert vil trække deltagere til fra andre steder end Skagen. Den 9. september er det Natasha Friis Saxberg, som er en stærk kapacitet inden for digitalisering og hendes emne bliver her ”Digitalisering i erhvervslivet 2019”. Senere på året, nærmere bestemt den 17. oktober, har foreningen virkelig scoret en yderst eftertragtet indlægsholder, som normalt er yderst vanskelig at få fat på. Det drejer sig om Preben Mejer, som er Danmarks måske skarpeste hjerne inden for robotter, teknologi og IT. Under emnet ”Robotterne kommer” bliver der mulighed for at blive klogere og ikke mindst opleve hans blændende formidlingsevne, samt store passion for emnet.

Nye valg til bestyrelsen
På valg var næstformand, Michaël Svejgaard, som blev genvalgt.
Dernæst var der genopstilling af Jens Gram, Globesat Skagen, som også blev genvalgt.
Per Antoniussen  har valgt at træde ud af bestyrelsen, men i stedet opstiller suppleant, Torben Allan Mikkelsen. En opstilling som generalforsamlingen vedtog.
                            
To nye suppleanter var desuden opstillet. Det var Bjørn Kristensen, som er ejer af Loop Fitness, Skagen og Brian Brumee, der er afdelingsleder hos TDC Business. Begge blev valgt ind i bestyrelsen.

Karina Boldsen fortsætter og står i spidsen for øget erhvervsrettet aktivitet

Karina Boldsen fortsætter som formand for foreningen og bestyrelsen valgte til næstformandsposten, Allan Kastor Andersen, som er formand i Skagen Erhvervsforening og næstformand i Erhvervshus Nord. Skagens Venner ønsker, på baggrund af medlemsønskerne, at skærpe aktiviteterne rettet mod erhvervslivet i bred forstand, samt at udbygge samarbejdet med de erhvervsorganisationer, der i forvejen er aktive i Skagen og Nordjylland. Det er derfor en stort aktiv for foreningen at Allan Kastor Andersen, takkede ja til valget som næstformand.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagens Vennner med stor medlemsvækst .... og nye spændende begivenheder i vente' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER