Lokalhistorikerne starter sæsonen op

Lokalhistorikerne starter sæsonen op

4. september 2019 - kl. 6:29 - af

Kystmuseet har f√•et en ny direkt√łr og forskningschef i form af Henrik Gj√łde Nielsen. Med ham ved roret bev√¶ger den h√¶derkronede institution, som gaber over museer og arkiver i S√¶by, Skagen og Frederikshavn, sig ind i nye tider.

Det bliver der lejlighed til at h√łre meget mere om, n√•r Skagen Lokalhistoriske Forening, der repr√¶senterer ca. 400 medlemmer, indkalder til s√¶sonstart p√• Kystmuseets afdeling p√• Svallerbakken i Skagen, og ved samme lejlighed giver ordet til Henrik Gj√łde Nielsen. Det sker tirsdag den 10. september kl. 19, og arrangementet er kun for medlemmer.

I l√łbet af aftenen vil foreningens h√łjt respekterede formand, S√łren Raaberg M√łller, myndigt og med en r√¶v eller to bag √łrerne fort√¶lle om de kommende arrangementer i foreningens regi.

Det hele bliver skyllet ned med varme drikke produceret af Det Kaffehistoriske Laboratorium samt rigelige m√¶ngder af √¶bleskiver, der naturligvis skal dyppes i arrestforvarer Christensens landskendte, prisbel√łnnede, hjemmelavede bromb√¶rsyltet√łj.

Vel m√łdt p√• Svallerbakken.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lokalhistorikerne starter sæsonen op' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER