Elever fra Handelsskolen hørte Obama i Musikkens Hus

Elever fra Handelsskolen hørte Obama i Musikkens Hus

6. oktober 2019 - kl. 8:55 - af

Nogle heldige elever fra Frederikshavn Handelsskole fik doneret billetter af Spar Nord Fonden til at høre foredraget med Barack Obama i Musikkens Hus i lørdags.

1300 gæster var i lørdags i Musikkens Hus i Aalborg for at høre USA’s 44. præsident Barack Obama. På en håndfuld af pladserne sad heldige elever fra Frederikshavn Handelsskole, der havde fået doneret billetter af Spar Nord Fonden. Én af dem var Caroline Bering, der er andenårselev og elevrådsformand på Handelsskolen.

  • Jeg havde glædet mig rigtigt meget til, hvad han havde at sige omkring lederskab blandt unge. Og så er det ret vildt at skulle se en tidligere præsident og hele setuppet omkring det, fortæller Caroline Bering.

Og oplevelsen skuffede heller ikke elevrådsformanden.

  • Det var virkelig motiverende, tankevækkende og inspirerende, det han sagde omkring lederskab af både små og store grupper. Han har altid sagt til sine døtre – be kind og be useful. Det bed jeg mærke i. Det er meget simpelt, men et vigtigt budskab, som er nemt at tage med ind i sin egen hverdag. Han snakkede om, at hvis man gerne vil være leder, skal man ikke gøre det for pengenes skyld, men fordi man har noget, som man gerne ville ændre eller opnå. Det giver rigtig god mening, siger Caroline Bering, der sad på 2. balkon i Musikkens Hus og havde fin udsigt til den tidligere mest magtfulde mand i verden.

 Direktør for Frederikshavn Handelsskole, Brian Andersson, er glad for, at Spar Nord Fonden gav eleverne den store oplevelse at møde en af verdens mest eftertragtede ledere.

  • Jeg er rigtig glad for, at flere af vores elever fik den unikke mulighed for at høre en tidligere præsident og anerkendt leder som Barack Obama. Vi forsøger at inspirere vores elever og gøre dem klar til fremtiden og sådan en oplevelse gør helt sikkert også et indtryk. Jeg var da lidt misundelig, udtaler Brian Andersson, direktør på Frederikshavn Handelsskole med et smil.
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Elever fra Handelsskolen hørte Obama i Musikkens Hus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2020 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER