
Der er indgÄet budgetforlig i Frederikshavn Kommune
18. oktober 2019 - kl. 7:27 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Redaktionen har modtaget fĂžlgende fra Borgmester Birgit Hansen.
Socialdemokratiet, SF, Konservative, Venstre og DFâs Flemming Rasmussen stĂ„r bag forliget.
Det er et stÊrkt og ansvarligt budget, der sikrer bÄde stabilitet og udvikling ud fra de vilkÄr, vi har i Frederikshavn Kommune.
Aftalen om budgettet indeholder mange gode og nÞdvendige elementer: BÞrne og Ungdomsudvalget tilfÞres 10 mio. til familieomrÄdet og
arbejdsmarkedsudvalget 30 mio.. Disse to udvalg er i sÊrklasse presset af omstÊndigheder, som vi er nÞdt til at tage hÄnd om i fÊllesskab.
Af andre gode tiltag kan nĂŠvnes, at rullende skolestart afskaffes, psykiatrien bliver opprioriteret og kvaliteten af veje og stier i kommunen vil blive lĂžftet.
Budgettet er socialt afbalanceret. PÄ den ene side er der afsat midler til at fjerne besparelser pÄ socialomrÄdet og pÄ den anden side er der enighed om at stÞtte
ivĂŠrksĂŠtteri igennem Erhvervshus Nord.
Frederikshavn Kommune er en havnekommune! Derfor er der sat penge af til forbedrede velfĂŠrdsbygninger pĂ„ Skagen og Ă
lbĂŠk havne og finansieringen af
SĂŠby Havns udbygning, ligger nu fast.
Parterne er enige om, at et bredt forlig er til glÊde for hele kommunen. Vi har med forskellige politiske stÄsteder pÄvirket nÊste Ärs budget og resultatet er
vi glade for at prĂŠsentere. Sammen.






.gif)










Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Der er indgÄet budgetforlig i Frederikshavn Kommune' til en bekendt