
Illustrationsfoto.
GPS eller ej til borgere med demens i eget hjem?
8. november 2019 - kl. 8:18 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Socialudvalget har tidligere besluttet, at der blev igangsat et arbejde med at udarbejde en kvalitetsstandard for bevilling af GPS til borgere med demens. Socialudvalget godkendte i maj 2019 kvalitetsstandard for bevilling af GPS til borgere med demens pÄ plejecentre.
PÄ det kommende mÞde i udvalget den 13. november skal politikerne se pÄ, om GPS ogsÄ skal omfatte borgere med demens i eget hjem.
Der foreligger ikke noget lovgivningsmÊssigt krav om, at kommunen skal tilbyde udlevering af GPS. Det er i stedet op til det kommunale serviceniveau at bestemme, hvorvidt noget sÄdant Þnskes lokalt. Socialudvalget besluttede i maj 2019, at der skulle kunne visiteres GPS til borgere med demens pÄ kommunens plejecentre.
To modeller
Den nedsatte arbejdsgruppe anbefaler nu 2 forskellige modeller for bevilling af GPS til borgere med demens i eget hjem.
Det ene forslag gÄr pÄ, at der ikke bevilges GPS til borgere med demens i eget hjem. Borgere og pÄrÞrende vil have mulighed for at sÞge rÄd og vejledning hos Frederikshavn Kommunes Team Demens i forhold til objektive opmÊrksomhedspunkter ved eventuelt privat indkÞb af udstyr.
Ved forslag 2 bevilges GPS til borgere med demens i eget hjem, og serviceniveau for bevilling af GPS fastsÊttes sÄledes, at borgere med demens har mulighed for at fÄ bevilget GPS, sÄfremt en demenskoordinator har vurderet, at borgeren kunne have gavn heraf. PÄ nuvÊrende tidspunkt er der 24 borgere med demens, som har GPS i eget hjem.
PÄrÞrende pÄlÊgges dagligt tjek
Bevillingen af GPS forudsÊtter, at borgeren har pÄrÞrende, som kan varetage den nÞdvendige, daglige vedligeholdelse og tjek af GPS. I ekstraordinÊre tilfÊlde, hvor borgeren ikke har pÄrÞrende til at varetage denne opgave, vil det vÊre muligt, at hjemmehjÊlpen kan bistÄ hermed. I disse tilfÊlde vil det dog vÊre nÞdvendigt at fÄ visiteret tid hertil. Det anslÄs, at omkostningen ved denne visiteringsydelse Ärligt vil belÞbe sig til ca. 5.700 kr. pr. borger. Dertil kommer udgift til abonnement pÄ GPS å ca. 290 kr. pr. mÄned, som Frederikshavn Kommune skal afholde. Udgiften kan ikke afholdes inden for de eksisterende rammer, uden der sker en omprioritering.
PÄrÞrende vil pÄ samme vis have ansvaret for afhentning af borger, sÄfremt denne skulle gÄ fra hjemmet. Skulle det i ekstraordinÊre tilfÊlde blive nÞdvendigt at involvere hjemmeplejen i opgaven, vil det blive pÄlagt pÄrÞrende at afholde udgiften til hjemtransport af borgeren i taxa, da hjemmeplejen ikke mÄ medtage passagerer i hjemmeplejens biler. Hjemmeplejen vil dog sikre, at borger ikke opholder sig alene, indtil denne samles op af en taxa.
Praktisk udfordring i tid
Der fÞlger desuden en praktisk udfordring i, at tiden, som hjemmeplejen ved en ekstraordinÊr sporing og afhentning af borger, vil skulle bruge, tages fra den Þvrige varetagelse af opgaver. Der vil vÊre tale om akutte tilfÊlde. VÊlges forslag 2 skal der sÄledes omprioriteres midler til, at Center for Sundhed og Pleje kan lÞfte opgaven.
Bevilling af GPS til borgere med demens kan have en betryggende effekt for borgere og pÄrÞrende. Ud fra en samlet vurdering anbefaler administrationen dog det fÞrste forslag. Borgere, som allerede er blevet visiteret til en GPS, vil fastholde denne, samtidig med at den hidtidige praksis vil blive udfaset.
Social-, sundheds- og kulturdirektĂžren indstiller forud for mĂždet, at Socialudvalget trĂŠffer beslutning om, hvilket af de to forslag, der fremover skal anvendes.
Tekst: Per Rye
OPDATERET:
Kommentar til artikel om GPS til demente:
Avisen har pÄ grundlag af offentliggÞrelse pÄ Frederikshavn Kommunes hjemmeside af Socialudvalgets kommende dagsorden med Äbne punkter skrevet en artikel om GPS eller ej til demente borgere.
Avisen er efterfÞlgende blevet kontaktet af Frederikshavn Kommune, da det viser sig, at indholdet af dette punkt pÄ dagsordenen ikke var Äbent for offentligheden endnu.
Kommunen har sĂ„ledes anmodet om en âberigtigelseâ i artiklen, da det pĂ„peges, at der i fĂžrste omgang er tale om âet internt arbejdspapir og ikke den fĂŠrdige sagsfremstilling.â
Kommunen anfĂžrer endvidere, at âderfor er det heller ikke den rigtige dato pĂ„, hvornĂ„r den skal behandles i udvalget. Det bliver den formentligt fĂžrst i december eller januar.â
Fra kommunal side peges pĂ„, at âden endelige fremstilling kan ende med at se meget anderledes ud.â
Socialudvalgets dagsorden er nu Êndret pÄ kommunens hjemmeside, og punktet om GPS er helt udgÄet.
Tekst Per Rye.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'GPS eller ej til borgere med demens i eget hjem?' til en bekendt