
Illustrationsfoto.
Tal for indskrivning til skolegang er nu klar
24. marts 2020 - kl. 8:20 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Kommunens Center for Skole har via webindskrivning opgjort antallet af bĂžrn, der er indskrevet til skolestart i 0. klasse i Frederikshavn Kommune i august 2020.
Tallene er blevet forelagt og taget til efterretning af BÞrne- og Ungdomsudvalget pÄ udvalgets seneste mÞde.
De bÞrn, som er blevet indskrevet nu, er fÞdt i perioden mellem 1. juli 2014 og 31. december 2014 (1/2 Är!). Det skyldes Êndringen fra rullende skolestart til skolestart i august fremover, at de nyindskrevne i denne omgang er en halv Ärgang.
Der var i alt 275 bÞrn. Heraf er 205 indskrevet i kommunens skoler. 20 bÞrn har Þnsket anden skoleafdeling, og alle har fÄet deres 1. prioritet. 56 elever er indskrevet pÄ privat- og friskoler, 12 elever er udsat, og 2 elever er endnu ikke indskrevet.
BĂžrn fĂždt i perioden 1. januar 2014 â 30. juni 2014 blev pĂ„ grund af den rullende skolestart indskrevet allerede sidste Ă„r.
I distrikt syd, som omfatter Torslev skoleafdeling, Dybvad-HĂžrby skoleafdeling, StensnĂŠs skoleafdeling i VoersĂ„ samt SĂŠby skoleafdeling, er der denne gang (for det halve Ă„r) indskrevet henholdsvis 14, 16, 6 og 36 bĂžrn â i alt 72 bĂžrn. Ved forrige indskrivning (for et Ă„r) var der i distrikt syd 134 bĂžrn.
I distrikt nord, som omfatter Skagen, Strandby og AalbĂŠk skoleafdelinger blev der indskrevet henholdsvis 22, 19 og 6 bĂžrn â i alt 47 bĂžrn mod 113 bĂžrn sidst (for et helt Ă„r!).
Link til oversigt over alle tallene â ogsĂ„ for distrikterne i Ăžst og vest i og nĂŠr Frederikshavn: (gĂ„ til dagsordenens punkt 6):
Tekst: Per Rye











.gif)





Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Tal for indskrivning til skolegang er nu klar' til en bekendt