
Midlertidig tilladelse til at inddrage mere areal til udeservering
17. maj 2020 - kl. 19:38 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Teknisk udvalg har behandlet ansøgning om, at restauranter kan inddrage udearealer til servering i denne Corona tid.
“Det har vi fordi, det er vigtigt at give mulighed for at lave plads til flere gæster i en tid, hvor der er særlige krav om afstand grundet Corona, men jo også en tid, hvor vi skal finde muligheder for aktivitet og forretning” udtaler formand for Teknisk Udvalg Karsten Thomsen, A.
Det er naturligvis vigtigt, at genåbningen af Danmark sker under hensyntagen til opretholdelsen af hensigtsmæssig adfærd i forhold afstand, hygiejne og de øvrige centrale sundhedsfaglige retningslinjer.
Og ud fra at det er vigtigt at give muligheder og og under hensyn til råd om afstand osv – ja så har regeringen sammen med folketingets partier besluttet, at der er denne øget mulighed for udeservering.
Kommunerne skal hurtigt og smidigt håndtere virksomhedernes ansøgninger om inddragelse af arealer til udendørsservering, og det er har Frederikshavn Kommune gjort.
Teknisk Udvalg har behandlet henvendelse om udvidelse af udeserverings areal.
- en midlertidig tilladelse til at inddrage mere areal til udeserverings areal på Skagen Lystbådehavn
- på vilkår med overholdelse af gældende cocid19 retningslinjer
- tilladelsen gælder kun indeværende sæson og genbehandles såfremt Covid19 retningslinjer måtte ændres i sæson.
Formålet med den midlertidige tilladelse skal altså ses i lyset af den aktuelle covic19 situation og kommunens vilje til at understøtte det lokale erhvervslivs muligheder.
Aftalen er udtryk for et samarbejde mellem Skagen Havn, Nordjyllands Beredskab, Erhvervsliv, Skagen Lystbådehavn, Frederikshavn Kommune.
Der gives midlertidig tilladelse til at udvide udeserverings arealet til udgangen af uge 42 på vilkår af:
- retningslinjer og anvisninger fra beredskabsmyndigheden, Skagen Havn og Skagen Lysbådehavns personale skal følges ubetinget
- det indskærpes at tilladelsen er midlertidig
- tilladelsen tages op til fornyet stillingtagen såfremt covid19 retningslinjer ændres i tilladelsesperioden
- restauratører skal aktivt engagere sig i samarbejdet med havnen, således at der tages hensyn til lystbådehavnens drift
- lystbådehavnens gæster skal sikres en god oplevelse og personalet skal have mulighed for passage og betjening af gæster etc.
- opmærksomhed på fortsat at overholde allerede gældende regler om lukketid og støj
- tilkørselsvejen/brandvejen skal skiltes eller markeres således at den ”deles op” i to fodgænger færdselsretninger – således at gæster trygt kan overholde covid19 retningslinjer og afstandskrav.
- der kan ikke gås på kompromis med afstandskravet på min. 3 meter og restauratører på indrette sig derefter
Beredskabsmyndigheden er indforstået på vilkår at der som minimum friholdes 3 meter til redningskøretøj etc.
- I henhold til Bygningsreglement (BR18) kapitel 5 beredskabets indsatsmuligheder
- Tilkørselsvejen/brandvejen skal der være mindst 3 meter bred, det skal måles fra de fasteinstallation som der er på kajen og som fremgår af kortudsnit
- Der vil sige at der skal være mindst 3 meter fra de faste installationer på kajen og til bordet med siddeplads for enden fra bordet.
“Samtidigt med at virksomhederne og gæster får muligheder, er der regler og hensyn at tage, men det er vores håb, at denne beslutning er til gavn og glæde for værtsskabet i Skagen”, siger Karsten Thomsen, udvalgsformand.
En kommentar til “Midlertidig tilladelse til at inddrage mere areal til udeservering” under annoncerne.
Måske var det også en ide på Havnevej.
Luk gaden fra kl 12, når varer er leveret til forretninger på vejen, såfremt der er mulighed for levering fra Hovedgaden, kunne man lukke den helt.
I forvejen kan vi beboere i området svært komme igennem for gående!
Vi finder alternativer.
Luk den , om muligt i de 3 måneder.