Svingtur sluttede i Skagen

Arkivfoto.

Svingtur sluttede i Skagen

14. august 2020 - kl. 7:39 - af

To MX-5 ejere på ferie i Skagen har de sidste 4 år i juli arrangeret en tur for MX-5 klubbens medlemmer fra Sæby til Skagen på små kurverige veje, og denne tradition fortsatte i 2020. I år startede turen dog fra Ålbæk Havn, hvor havnefogeden venligst havde åbnet for faciliteterne, og turen sluttede, som de foregående år med samlet parkering på Skagen Havn. Flot service fra begge havnes side!

“Svingturen” var  lørdag den 1. august – med start på Ålbæk Havn kl. 9.30 – hvor de 50 deltagere nød det strålende solskin og næsten vindstille vejr.

Første stop på ruten var på et Vendsyssels højeste “bjerge” Tornby Bjerg, 88 m o.h.o. og i det klare vejr var der fantastisk udsigt til bl.a. Rubjerg Knude Fyr, Hirtshals Havn og mod Tannis Bugt.

Derfra kørtes videre på mindre snoede veje over Tornby, gennem selve Lønstrup by, og så parkering og kaffepause ved Rubjerg Knude Fyr, hvor flere af deltagerne gik ud til det nymalede fyr.

Så over Hirtshals-motorvejen, gennem smukke og kurverige Katsig Bakker og mod Kvissel, gennem naturskønne Tolne Bakker, en mindre pause ved den nye smukke Skovpavillon i Tolne, hvor der venligst var blevet åbnet af formanden.

Efter pausen ved de smukke nyoprensede Tolne-søer videre på små kurverige og bakkede veje, og heldigvis var der ikke megen trafik – senere ned på den flade hævede havbund forbi Sørig Kirke, over Tuen og mod Skagen, hvor der var tæt trafik på vejene, men det lykkedes nogenlunde samlet at komme gennem trængslen på havnen til samlet parkering ved auktionshallen. 

Turens sidste del, var en gåtur gennem byen til en velsmagende frokost for alle 50 deltagere i Skagen Hotels store sal(Palmehaven), en meget vellykket frokost med god afstand mellem deltagerne.

Turen var for MX-5 klubbens medlemmer, og der var tilmeldt 27 sportsvogne, så der var fyldt op, da deltagerantallet var begrænset til de 27 biler. 

Alle deltagerne fik fremsendt ruten, som en gpx-fil, så de, der havde lyst kunne indlæse den på deres GPS, og følge ruten undervejs.

I år var der også rigtig mange nye medlemmer med, og de udtrykte stor begejstring for den modtagelse, de fik fra de “gamle” medlemmer, og ikke mindst et godt “socialt” forløb. 

Der var mange positive tilkendegivelser om afviklingen af dagen på skønne veje, i det flotte vejr og med god forplejning. Disse udtalelser glædede turlederne, som måske igen 2021 arrangerer en ny tur…?

I øvrigt kom deltagerne fra det jysk/fynske område, så mange tog en overnatning syd for Skagen i forbindelse med “svingturen”, og fredag aften blev der spist en dejlig middag for de 26 overnattende i cafeen på Sæby Golfklub.

 

Ib Yderstræde og Poul Birk, turledere

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Svingtur sluttede i Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER