
Stop Mette Frederiksens corona-kaos
6. november 2020 - kl. 7:39 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Nok er nok. Statsminister Mette Frederiksen (S) har ikke min stĂžtte til at skabe corona-kaos i Nordjylland.
Den brutale sandhed er, at et virus som COVID19 helt naturligt Êndrer sig og muterer hele tiden. DÊmmer man op for én mutation, hvilket i Þvrigt nÊppe er muligt, sÄ vil den nÊste snart komme. Alligevel vil Mette Frederiksen og de fleste partier pÄ Christiansborg drÊbe millioner af mink og derved ÞdelÊgge en milliardindustri, som er med til at finansiere de hospitaler, der kÊmper mod COVID19.
Coronaen er farlig, men vi bĂžr som politikere holde en balance, hvor et profitabelt erhvervsliv er med til at finansiere et solidt sundhedsvĂŠsen. Derfor skal minkindustrien bevares.
VÊrre endnu: Region Nordjylland planlÊgger grove besparelser pÄ Regionshospitalet og dets afdelinger i HjÞrring, Frederikshavn, Skagen og BrÞnderslev. AltsÄ: Mens coronaen hÊrger vÊrre end nogensinde, skal Vendsyssels hospitaler spare 1,7 procent i 2021. Det betyder fyringer eller omrokeringer.
Det er naturligvis respektlÞst bÄde mod patienter og ansatte, og derfor har jeg allerede stemt nej én gang (RegionsrÄdsmÞdet 27.10).
Det ville vĂŠre fornuftigt, hvis regionsformand Ulla Astman (S) helt annullerede alle hospitals-nedskĂŠringerne lĂŠnge inden nĂŠste mĂžde i regionens Forretningsudvalg 16. november.
Sluttelig en stor tak til de tusinder af sundhedsansatte i kommuner og region.
I gĂžr det super!
Med venlig hilsen
Erik HĂžgh-SĂžrensen (DF)
Medlem af RegionsrÄdet i Nordjylland og regionsrÄdets Forretningsudvalg
18 kommentarer til “Stop Mette Frederiksens corona-kaos” under annoncerne.

















@ Erik SÞndergÄrd,
Du har ret, jeg kender ikke ikke Kurt Kirkedal Jensen personligt og kan derfor ikke vide hvad han er for en fĂŠtter.
Vi har jo nok alle vore cirkler vi bevÊger os i til dagligt og hvis man oftest hÞrer negativt om en person, hÊnger det jo gerne ved. Mine cirkler har Äbenbart ikke vÊret store store nok, og nÄr man kommer til sÄdan en lille smuk by som Skagen, er der mange indtryk der skal bearbejdes.
Jeg har vist ikke forsĂžgt at nedgĂžre Kurt Kirkedal, som jeg ser han ofte gĂžr ved sine skrivende modstandere, derved kommer han altid til at fremstĂ„ som en “hovski snovski” i mine Ăžjne.
Det kan godt vÊre han er en venlig mand pÄ bunden, men sÄ bÞr han jo ogsÄ vise det?
Der findes gode socialdemokrater, som fx. Birgit S Hansen, men der findes sandelig ogsÄ dÄrlige!
For tiden har jeg stor sympati og medfĂžlelse for alle minkavlere, der pĂ„ et ulovligt grundlag har mĂ„ttet slĂ„ deres dyr ihjel og alene dette farver sikkert mine skriv heri, vi er mange der er rasende over hvad er sket, – sĂ„ tag mig lige med et gran salt?
venlig hilsen
John Nebbelunde
det er noget af en viden du har om vores borgmestre i Skagen,fĂžr vi blev sammenlagt med Frederikshavn.
jeg har boet dengang vi havde Kurt Kirkedal,han var en rigtig dygtig borgmester
han hjalp minkerhvervet i Skagen med sanering af hele Skagen,der blev ryddet op med kommunens hjjĂŠp
sÄ vi kunne fÄ nye dyr
han hjalp fiskeriet
han hjalp fabrikkerne alt det han kunne
og ikke mindst fik vi et helt nyt kluphus pÄ Skagen stadion
du lyder til at vĂŠre en klog mand
sÄ lad vÊre at udtale dig om en borgmester
du ikke kender eller boede her dengang
man hÞrer sÄ meget her i byen.
husk altid en sag skal hĂžres fra begge sider
god dagđđđ
Erik-HĂžgh
Du mÄ have mega travlt.
Dels med at lĂŠse disse indslag, og evt. Andre ting
For du gider Äbenbart ikke besvarer de mail du har modtaget
Jeg har spurgt til et lov”forslag” som skulle virke fra 2018, men detgider du ikke at svarer pĂ„, eller kan du mĂ„ske heller ikke det.
Men eller reducere jo god til at vĂŠre negativ
Jeg afventer stadig
Claus Lund jeg forstÄr ikke helt hvad du mener med kronologien. Jeg omtaler mulige konsekvenser ved ikke at gÞre noget. Jeg syntes verdenshistorien gang pÄ gang har vist man aldrig skal forsÞge at skjule en dÄrlig situation. Jeg er gammel nok til at huske hvordan England forsÞgte, i fÞrste omgang at skjule, derefter at nedtone deres kvÊgsygdom. En sygdom der fÞrte til nedslagtning af deres kvÊg.
Hvad angÄr lovhjemmel skal regeringen naturligvis have styr pÄ dette.
@ Karsten Bjarne,
hvis du ikke i forvejen har en “App” der hedder “facebook” pĂ„ din smartphone, kan du nok finde den pĂ„ “Play butik” og downloade denne app! den ses som et stort hvidt F pĂ„ blĂ„ baggrund
sÄ kan du virkelig se hvad som sker derude i verden
venlig hilsen
John Nebbelunde
Kurt hold nu Kronologien.
England lukkede fĂžrst efter at Mette forsĂžgte at skrĂŠmme danskerne med et potentielt nyt “wuhan” via mink og nedlukning af Nordjylland. SĂ„ med andre ord var det din Mette der skabte panik og mediekaos.
PÄ TV2 fremgÄr det dd. at Socialkammeraterne ikke har hjelm til at krÊve raske Mink slÄet ned, medmindre de er indenfor 7,8 km grÊnsen af smittede. Og at selvsamme socialkammerater forsÞger at fÄ hastevedtaget en lov der gÞr det muligt at slÄ raske mink ned.
1. professor pÄ Tv2 udtalte i gÄr at problemet var 17 millioner mink op mod 5 millioner mennesker. Og det antal smitteskift fra mink til mink der fÄr virus til at mutere. SÄ tÊnker jeg i stedet for panisk at vil drÊbe alt. SÄ kunne man jo starte med at lade besÊtningerne blive mindre feks indskrÊnke til 1/3, sÄ der er mindre besÊtninger. Ja der er mange skridt imellem ikke at gÞre noget og sÄ beslutte alt slÄet ned. Og sÄ ville man kunne beholde de fremavlede mink der har stor vÊrdi for fortsÊttelsen af branchen efter covid 19. Medmindre man altsÄ har en agenda om at udrydde branchen, det var jo det enhedslisten i forrige uge forslog pÄ direkte TV i nyhederne.
Heldigvis er oppositionen imod en hastelov, de mangler ogsÄ beviser/evidens for indgrebets stÞrrelse. Jeg er ikke DFÚr men mÄ bare sige i den her sag har Erik altsÄ fat i noget rigtigt.
“NĂ„r uret bliver til lov, bliver modstand til pligt.”
God dag derude!
KĂŠre Kurt Kirkedal
Vil du venligst oplyse hvorfra vi almindelige uvidende danskere kan fÄ upartiske nyheder, og hvor de medier fÄr deres upartiske oplysninger fra?
Hr. Kurt Kirkedal Jensen,
Jeg har aldrig vÊret tilhÊnger at Trump, forstÄ det!
Jeg har aldrig vÊret imponeret af Mette Frederiksen, forstÄ det!
Ved pressemÞder gÞr hun hvad hun kan for at forfÞre al folket og understreger sit snak med hendes idelige viften med armene, det er Äbenbart vigtigt for hende at betone hvert et ord, hvis hendes hÊnder blev bundet, kunne hun jo slet ikke sige noget?
Kurt Kirkedal Jensen, jeg ved ikke hvem du er, men har hĂžrt om dig, at du engang var borgmester her i Skagen og sĂ„ vidt jeg har forstĂ„et, ikke med nogen stor succes? – siges der
Det var Rex, der var her, da jeg ankom til Skagen og han var fin nok.
i dag har vi Birgit S. Hansen som borgmester og det er godt, for hun er en dygtig pige, trods hendes (kodeord-skostÞrrelse) sÄ ved Birgit hvem jeg er?
Jeg havde ventet din reaktion Kurt, din retorik er ensartet overfor dem du ikke bryder dig om.
Men nu kan du jo selv gÄ ud pÄ facebook eller tvitter og se om du kan finde et billede af Mette F i minkpels der ikke er falsk, jeg har billeder af hende, men kan Äbenbart ikke fÄ dem lagt ind her pÄ siden
Og sÄ en anden ting, man er ved at lave en ny epedimilov, det er Magnus Heunicken der er far til den, med tvangsvaccination og tvangsforflyttelse til internering.
Det ligner fascisme af vÊrste skuffe, men nu er du jo Êrkesocialdemokrat og sÄ lÊgger du vel ikke mÊrke til hvad der sker ude i samfundet?
venlig hilsen
John Nebbelunde
John Nebbelunde er en rigtig Trump. Han fÄr sin info via Twitter og Facebook og, vÊrst af alt, sluger det han kan lide rÄt og usÞdet.
Det er nok for meget forlangt at bede ham sikre sig der er tale om et Êgte foto fÞr han gÄr ud med et hadsk indlÊg.
Oven i denne mink katastrofe for mange familier ansatte og alle der lever af disse mink,
Ser man sĂ„ Mette Frederiksen vise sig frem pĂ„ en nordjysk strand stĂ„ende ved fiskerfartĂžjerne ifĂžrt en “MINKKĂ BE”
Hvis det ikke er at fÞje spot til skade, sÄ ved jeg ikke, hun skulle skamme sig, skulle hun, men hun ejer vist ikke skam i livet, det forbandede kvindfolk!
Billedet er set pÄ tvitter og facebook.
John nebbelunde
Erik HĂžgh SĂžrensen
Det ville vÊre godt hvis du ville fÞlge med i diverse medier sÄ du kan blive klogere.
Hvis ikke regeringen handlede resolut risikerer vi dansk eksport. Se bare Englands beslutning. ( jeg tror ikke du kan finde artiklen i den korte avis)
Hvis ikke vi reagerer, stÄr sammen og fÄr stoppet/inddÊmmet denne mutation er vi ilde stedt.
@Erik HĂžgh-SĂžrensen
NÄr man lÊser dine udtalelser, er jeg er mere end lykkelig over, at DF ikke har nogen magt overhovedet i Danmark.
Folk har stemt fornuftigt, noget som jeg ogsÄ Þnsker, at de gÞr ved nÊste valg.
Tak til de danske vĂŠlgere.
Det ses tydeligt af kommentarerne, at Mette Frederiksen har spredt unĂždig panik, og at hun ikke leverer gode lĂžsninger:
1) Uden erhvervsliv, ingen finansiering af hospitalerne. Dvs. behold dog avlsminkene.
2) Biologi: Man kan ikke dĂŠmme op for enkelt-mutationer. Lukningen er forfejlet.
3) Aviserne i dag er stopfulde af eksempler pÄ Mettes corona-kaos. F.eks. er den pÄgÊldende mutation mÄske allerede vÊk.
5) Bindegalt: Jeg er imod, at Socialdemokratiet midt i coronaen vil spare 1,7 procent pÄ Frederikshavn Sygehus i 2021.
6) Hvorfor gav Mette Frederiksen over 4,5 milliarder til EU, nÄr hun og Simon Kollerup ikke vil kompensere Nordjylland ordentligt?
Ărlig talt: Coronaen ER farlig, og vi skal alle passe pĂ„ hinanden, men det er klart pĂ„ tide at stoppe Mette Frederiksens paniske corona-kaos i Nordjylland.
Godtnok er Erik H SĂžrensens indlĂŠg dateret 06.11 men mon ikke at selv DF fĂžlger med og er klar over situationens alvor?
Jeg hÄber ved gud ikke at Erik H SÞrensen stadig er af samme mening.
Nedlukningen er ligegyldig
https://politiken.dk/forbrugogliv/sundhedogmotion/art7988317/Minkmuteret-corona-har-allerede-spredt-sig-langt-uden-for-Nordjylland
Det er da utroligt at du ikke er blevet til mere end en sÞlle DFer, nÄr du nu er klogerer ind verdens fÞrende eksperter i Epidemiologi virologi og folkesundhed.
skam dig!
sĂ„ er det ikke engang “lĂžvn ” Kurt
Ja endnu engang er jeg taknemmelig for I ikke har afgĂžrende indflydelse nogensteder.
Du er med til at bekrĂŠfte jeres uansvarlighed og populisme.