Prinsesse Benedikte overrakte fornem pris til Jens-Christian Wandt

Prinsesse Benedikte overrakte fornem pris til Jens-Christian Wandt

9. oktober 2021 - kl. 6:13 - af

Tirsdag fik Verdensballettens leder Jens-Christian Wandt tildelt foreningen Ballettens Venners ‚ÄĚApplauspris‚ÄĚ. Prisen som udover h√¶deren er p√• 20.000 kr., blev overrakt af foreningens protektor Prinsesse Benedikte.

Prisen tildeles Jens-Christian Wandt for at have skabt Verdensballetten og for hans arbejde med Verdensballetten siden begyndelsen i 2008.

I motiveringen lyder det bl.a.:

‚ÄĚMed ildhu, stort engagement og √łnsket om at bringe ikke alene balletten, men ogs√• opera og musik p√• h√łjt niveau ud til et bredt publikum, har Jens-Chr. Wandt med hele det store projekt, med sikkerhed vundet mange sj√¶le for kunsten og kulturen. B√•de danske dansere og solister fra nogle af de st√łrste scener i verden, har igennem √•rene beriget os med deres optr√¶den i den lyse sommeraften ‚Äď ligesom han selv ogs√• altid medvirker b√•de som sanger og konferencier, der med vid og glimt i √łjet binder hele programmet sammen. Han er en sand ildsj√¶l der g√łr verden rigere.‚ÄĚ

Efter overrækkelsen af prisen sagde Jens-Chr. Wandt bl.a.:

‚ÄĚDet er med stor ydmyghed og taknemmelighed jeg modtager denne fine h√¶der. Ydmyghed er ikke en tilstand jeg dyrker s√• ofte, men i dag g√łr jeg, fordi applausprisen er publikums pris til arrang√łren, og dermed en anerkendelse af Verdensballetten og det arbejde vi har gjort siden begyndelsen i 2008. Det er vigtigt at f√• sagt, at uden et hold af meget dedikerede medarbejdere og samarbejdspartnere var der ingen Verdensballet. S√• prisen er bestemt ogs√• deres fortjeneste.‚ÄĚ

Ballettens Venner er en publikums-forening, et forum for alle, der interesserer sig for ballet og dans. Foreningens form√•l er at fremme kendskabet til ballet og dans som kunstart, b√•de Den Kgl. Ballet og al √łvrig professionel scenedans. Dansens kunstart belyses b√•de historisk og aktuelt og gerne i internationalt perspektiv.

Siden 2008 har Verdensballetten pr√¶senteret internationale solodansere fra bl.a. The Royal Ballet of London, Mariinsky Balletten fra St. Petersborg, Statsballetten fra Berlin, og Den Kgl. Ballet i K√łbenhavn. Sammen med danske sangere og musikere har de optr√•dt open air p√• s√¶rligt udvalgte steder over hele Danmark. Det hele begyndte ved Den Tilsandede Kirke i Skagen og siden har Verdensballetten bl.a. optr√•dt p√• S√łlyst i Klampenborg, M√łllerup Gods p√• Mols, Schackenborg Slot i S√łnderjylland, H√łfde 90 p√• stranden ved Agger i Thy, foran gravh√łjene i Jelling, foran Musikkens Hus i Aalborg og mange andre steder. Gennem √•rene har en lang r√¶kke af verdens mest efterspurgte balletdansere optr√•dt med Verdensballetten. Koreografer som Kim Brandstrup, Kristen McNally og Steven McRae har skabt nye balletter til forestillingerne, og i 2014 var Prins Henrik en del af det kunstneriske hold da han skabte lydbilledet til balletten Cot√™ √° cot√™.

Ved arrangementet tirsdag blev der uddelt to priser. Udover applausprisen til Jens-Chr. Wandt, fik tidl. solodanser ved Den Kgl. Ballet Linda Hindberg, tildelt Ballettens Venners Hæderspris.

Læs mere om Jens-Chr. Wandt her: www.jcwandt.com

Læs mere om Verdensballetten her: www.verdensballetten.dk

Læs mere om Ballettens Venner her: www.ballettens-venner.dk

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Prinsesse Benedikte overrakte fornem pris til Jens-Christian Wandt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER