Er vi til partyturisme og hvad er prisen?

Er vi til partyturisme og hvad er prisen?

13. november 2021 - kl. 8:23 - af

Det er vanskeligt at undg√•, at restaurat√łrer kommer i fokus i debatten om musikst√łj i Skagen, eftersom det er dem, kommunen har givet dispensation til at spille, bl.a. uden nogen √łvre gr√¶nse for lydniveauet i det offentlige rum.

Lokalpolitikerne har i denne sag, ikke fulgt de almindelige demokratiske regler f.eks. ved ikke at gennemf√łre de dialogm√łder, som de annoncerede ville komme. Heller ikke de n√¶rmeste naboer til restauranter med dispensationsans√łgninger, er blevet h√łrt. Den kontrol som loven foreskriver, er ikke blevet gennemf√łrt. N√•r s√• mange ting ‚Äúspringes over‚ÄĚ – s√• mister vi borgere tiltro til, at der er spillet med √•bne kort i processen.

Hele ‚Äúst√łjsagen‚ÄĚ har v√¶ret en usk√łn proces at v√¶re vidne til som borger i Skagen. N√•r I lokalpolitikere blot har vendt det blinde √łje til, og ladet h√•nt om regler og myndighedernes anvisninger om st√łj, s√• har det kostet p√• trov√¶rdigheden og har f√łrt til at tilliden til jer er blevet sv√¶kket.

Hvad mon I selv ville have gjort, hvis I boede i de mest st√łjplagede omr√•der af byen, og I bare kunne se p√•, at det demokratiske underskud i processen blev st√łrre og st√łrre? Og l√łfterne om dialog, screening, m√•ling, kontrol og sanktioner viser sig at v√¶re varm luft?

Jeg tror sagen ville have f√•et et helt andet forl√łb, hvis der boede en lokal politiker i omr√•det.

Udover at skabe splid mellem os borgere i Skagen, s√• har sagen desv√¶rre ogs√• medf√łrt at byen har f√•et et rigtigt d√•rligt ry. Som i sikkert b√•de har h√łrt og l√¶st, s√• omtales vores by som ‚ÄúSunny Beach‚ÄĚ.

Undervejs i forl√łbet tabte kommunen en retsag, hvor modparten var en af de selvsamme restauranter, som kommunen havde givet dispensation – en ret besynderlig proces at f√łlge som borger i byen. Bagefter har kommunen intet √¶ndret i restaurationsforskriften. Hele denne sag er meget underbelyst og den burde have f√łrt til en generel trykpr√łve af det juridiske i restaurationsforskriften.

Til Bytinget – held og lykke med de unders√łgelser, som I vil g√• i spidsen for. M√• jeg foresl√• en kontakt til politiet over modtagne st√łjklager fra de seneste 2 √•r. Det vil gi‚Äô et st√¶rkt og hurtig billede af problemets omfang.

Det er også vigtigt at blive enige om, om det er havefester (hvor naboer/generede KAN klage til politiet) eller det er de pt. 115 koncerter og 525 timers musik (hvor naboer/generede IKKE kan klage til politiet) som er problemet.

I respekt for de ber√łrte, b√łr man vel p√• demokratisk vis ikke give dispensationer, f√łr der foreligger en afg√łrelse/konklusion?

Vi vil da gerne af med det ry, at vi er til partyturisme og ‚ÄúSunny Beach‚ÄĚ.

Det vil v√¶re fint, at anvende ‚ÄúSkagen Kommunes‚ÄĚ grundprincip SM√ÜK-E (st√•r for: sundhed, milj√ł, √¶stetik, kvalitet og etik ), og bruge dem som grundlag for fremtidige beslutningsprocesser. S√• l√¶gger vi meget klogt fra land, i den her sag, tillige med at byen ogs√• signalerer en b√¶redygtig holdning til st√łj, som er et hot emne overalt.

Jeg mindes med ubehag, da Skagen blev fremstillet i en TV serie under navnet ‚ÄúKaos i Skagen‚ÄĚ. Hvad titlen skal v√¶re i dag – efter ‚Äúuge 29‚ÄĚ, og musikst√łjen i det offentlige rum – har jeg kun ubehagelige anelser overfor. ¬†¬†

Men dejligt vi er enige om ikke at sparke sagen til ‚Äúhj√łrne‚ÄĚ.¬†

Lad os sammen forh√•bentligt n√• en l√łsning for Skagen, som er v√¶rdigt og ordentligt.

Med venlig hilsen

Thomas Mose

Godt valg!

Lige en ting: Jeg har ikke noget imod musik. Ej heller f.eks. Visefestivalen, som er en skattet tradition, og som i over 50 √•r har vist sin berettigelse. Det er musikst√łjen fra et alt for voldsomt omfang, der skal g√łres noget ved.

 

6 kommentarer til “Er vi til partyturisme og hvad er prisen?” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

6 kommentarer til “Er vi til partyturisme og hvad er prisen?”

 • Jeg vil gerne takke for de mange tilkendegivelser, b√•de personlige, telefoniske og sms‚Äôer fra personer som er ramt af musikst√łjen, som er bekymret for den partyturisme og musik vor by er belastet af, og som ikke √łnsker at tr√¶de offentlig frem.

  Pga. af den politiske behandling af sagen har jeg dog i overensstemmelse med tidens trend besluttet at overveje at slette mine sms‚Äôer ūüėČ
  Men dejligt at der m√•ske ses lys i den lange tunnel, og jeg h√•ber de nyevalgte med borgmesteren i spidsen, fortsat vil v√¶re med til at vurdere siuationen omkring musikst√łj i Skagen.

 • Vi har heller ikke noget imod god musik, men n√•r man er vidne til underholdning fra 8-9 forskellige steder p√• samme tid, bliver det til generende st√łj.
  Tak Thomas Mose for at pr√łve p√•, at r√•be politikerne op.
  Lad os f√• en pause indtil problemet er l√łst!
  Ansvaret er alene byrådets

 • Jeg finder det √¶rlig talt lidt utroligt, at Skagen er det eneste sted i hele Danmark (inklusive √łvrige del af Frederikshavn Kommune), hvor Milj√łstyrelsens Forskrifter for St√łjbek√¶mpelse IKKE er g√¶ldende.
  Og det er da √¶rlig talt endnu mere foruroligende, at kommunalbestyrelsen, der i f√łrste omgang har givet tilladelse til denne unikke undtagelse (ovenik√łbet uden ret til indsigelse) nu vil overlade ansvaret for at unders√łge og dokumentere f√łlgerne af overskridelserne til Bytinget ‚Äď al √¶re og respekt for Bytingets engagement i √łvrigt.
  Det mest √¶rgerlige i hele denne sag, er dog den ubehagelige strid, der er opst√•et mellem os, der gerne vil nyde et godt m√•ltid eller en √łl i byen, uden n√łdvendigvis at skulle bruge h√łrev√¶rn og de, der gerne vil h√łre H√ėJ musik og, hvis n√łdvendigt, kommunikere via SMS eller Twitter.
  Jeg har, som S√łren Holm, fravalgt at benytte midtbyen i ‚ÄĚUge 29‚ÄĚ (der efterh√•nden str√¶kker sig over et par m√•neder), og jeg finder det utroligt sn√¶versynet, at et par restaurat√łrer skal have lov til at bestemme, hvordan vores byliv skal leves.
  Og, som Thomas Mose skriver, jeg har intet mod musik, og jeg gl√¶der mig til Skagen Vicefestival igen afholdes ‚Äď og selvf√łlgelig god Jass p√• Bodilles ūüėä

 • Chresten Sloth Christensen

  J√łrgen Carlsen. For historieskrivningens skyld: det er Bytingets eget initiativ at foresl√• en unders√łgelse for om muligt at finde Skagens fremtidens turismeprofil.
  Det g√łr vi foranlediget af debatten p√• vores sidste generalforsamling.
  Vi har tidligere fors√łgt os med et kompromisforslag, men fik p√• puklen af begge lejre. Derfor pr√łver vi nu at fremskaffe et faktagrundlag krydret med konkrete udsagn om oplevelser som S√łren Holm Pedersens som grundlag for det videre arbejde. Vi er en frivillig forening uden mange ressourcer, s√• vi kan kun magte opgaven, hvis kommunen. politiet og skagboerne vil hj√¶lpe os.
  Vedr√łrende kommunen kan jeg heldigvis fort√¶lle, at vores henvendelse er modtaget positivt. De vil bidrage med faktaoplysninger. Vi har kontakt til L√łkken, og den kommende tid vil vise, om skagboerne vil st√łtte vores m√•de at arbejde p√•, for den indeb√¶rer, at s√¶sonen 2022 vil tage mere farve af, om de unge igen kan rejse til varmere himmelstr√łg end af vores arbejde, men derefter‚Ķ. h√•ber og tror vi.

 • S√łren Holm Pedersen

  Fravalg af Skagen kan undgås

  Debatten om st√łjniveauet i Skagen i specielt h√łjs√¶sonen fra juni til august er igen blusset op. Nogle fastboende og fastliggere er d√łdtr√¶tte af specielt de mange udend√łrs koncerter i sommers√¶sonen, mens andre sl√•r p√• n√łdvendigheden af de mange musikevents for at holde liv i butikker, restauranter og sm√• listige steder, som ikke kan overleve uden dem i en by med godt og vel 7.500 fastboende. Som lykkelig sommerhusejer i Hulsig og barnef√łdt skagbo er jeg og min hustru her meget tit. Men jeg m√• bekende, at vi faktisk holder os helt fra Skagen i sommers√¶sonen simpelthen fordi vi ikke gider st√łjen og svineriet. Vi sniger os ind til vores yndlingsbutikker som Bager Krage og Slagter Munch, s√• snart de √•bner og s√• er det ellers med at komme ud af byen inden infernoet begynder. S√•dan har det ikke altid v√¶ret, men i de senere √•r har vi simpelthen fravalgt Skagens udm√¶rkede spisesteder og hyggelige v√¶rtshuse, fordi vi ikke gider at v√¶re ufrivillige deltagere i andres musikevents og fester. Vi har bestemt ikke noget imod lidt liv i gaden, men beh√łver man absolut at konkurrere om at spille ind over hinanden med h√łjest mulig volumen? Det m√• da √łdel√¶gge oplevelsen for andre end os. Jeg kan se, at Bytinget nu skal unders√łge forholdene med henblik p√• at der kan findes en l√łsning. Det burde man kunne for det har alle jo til syvende og sidst en interesse i inden Skagen bliver til et Sunny Beach eller L√łkken i 1990‚Äôerne. Et forslag kunne v√¶re, at man m√•ske lavede et samlet program for koncerter og andre events p√• spisesteder og v√¶rtshuse, hvor man fik hver sine dage over sommeren og s√• i√łvrigt sluttede p√• et anst√¶ndigt tidspunkt. Nogle vil sige, at det vil koste oms√¶tning, men m√•ske skulle man t√¶nke p√•, hvilken oms√¶tning man i dag mister p√• grund af de nuv√¶rende tilstande.
  Skagen g√łr det i √łvrigt efter min mening forrygende godt p√• kultur- og turistfronten.
  God arbejdslyst til bytinget og et nyt byråd.
  Mange venlige hilsner
  S√łren Holm Pedersen

 • J√łrgen Carlsen

  ‚ÄĚDet handler om tillid‚ÄĚ st√•r der i en valgannonce fra borgmesteren. Den s√¶tning forpligter.

  Som husejer i Skagen, kan jeg kun √¶rgre mig over den manglende trov√¶rdighed og tillid, man f√•r til politik, n√•r man t√¶nker p√•, at det var et samlet byr√•d der overh√łrte, hvad borgmesteren sagde til byr√•dsm√łdet den 16/12-2020, om den alt for h√łje musik i Skagen:
  At nu ‚ÄúSkal der ud√łves kontrol og sanktioneres og ingen slinger i bolledejen‚ÄĚ.
  Men stadig må vi leve med den manglende lovpligtige kontrol.

  Hvorfor mon ? Og hvorfor er der givet så mange dispensationer ? Har lobbyisterne for stort spil ?
  Vil dispensationerne blive stillet i bero, s√• l√¶nge man unders√łger, om musik i det offentlige rum fortsat skal v√¶re s√• massiv i midtbyen?

  At inddrage ‚ÄĚBytinget‚ÄĚ og ‚ÄĚSM√ÜK-E‚ÄĚ kan v√¶re en god ting, men det er nu ‚ÄĚbyr√•det‚ÄĚ, som sidder med ansvaret og magten.

  Vis nu mandsmod til at have en holdning til Рog vær konsekvente over for de ting, I selv har besluttet.
  Det har altid v√¶ret stort at indr√łmme fejl!

  Mvh J√łrgen Carlsen

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Er vi til partyturisme og hvad er prisen?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER