
Borgmesteren: Vi vil det brede samarbejde
18. november 2021 - kl. 8:36 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
C, DF, SF og A er enige om, at det brede samarbejde er bedst for Frederikshavn Kommune. I nat indgik vi partier sammen med venstre en aftale, som alle partier skrev under pÄ. Det var en aftale, hvor vi lyttede til hinanden. Venstre underskrev. 12 timer efter kan vi konstatere, at Venstre ikke mÞdre op til vores aftalte mÞde om det videre samarbejde til trods for, at vi partier tilbÞd at Äbne aftalen for venstres skyld.
Thomas Hjort, DF udtaler: man er forpligtet til at sĂžge mest mulig indflydelse for de folk, der stemmer pĂ„ ens parti, og derfor vil DF med i konstitueringen og sĂžge DF indflydelseâ.
John Lamp Henriksen, C udtaler: â Vi er med i konstitueringen forbi, de konservative stemmer skal trĂŠkke kommunen i en borgerlig retning, som vi finder godâ. Christina Lykke, SF udtaler:â Det her handler ikke om os som person og partier nu. Det handler om, at vi trĂŠkker i arbejdstĂžjet og giver plads til forskelligheder og trĂŠffer beslutninger pĂ„ baggrund af gode diskussioner partierne i mellem til gavn for borgerne.â
Birgit S. Hansen, A udtaler:â Det er ĂŠrgerligt for kommunen, at Venstre ikke vil vĂŠre med. Venstre har talt meget i valgkampen om indragelse og samarbejde. Partierne i den fĂŠlles konstitueringsaftale er optaget af indragelse, samarbejde og resultater med fokus pĂ„ vores fĂŠlles opgave for borgere og erhverv men ogsĂ„ med respekt for partiernes politiske stĂ„stederâ.
Vi er ved godt mod og er klar til at tage ansvar, nÄr byrÄdet trÊder sammen 1. Januar 2022.
Med venlig hilsenÂ
Birgit S. HansenÂ
Borgmester
14 kommentarer til “Borgmesteren: Vi vil det brede samarbejde” under annoncerne.





.gif)











Hej Anders JĂžrgensen
du lyder som den gamle fĂždevareminister Mogens Jensen.
Han kunne ikke huske noget som helst om nedslagtning af mink,men kunne dog huske,at han ville gÞre det samme igen,og hvornÄr han skulle have frokost.
Du skriver at det var seruminstituttet der tog beslutningen
stĂžttet af Folketinget,mig bekendt var det Statsministeren
der traf beslutningen og ikke hele Folketinget,kun de rÞde partier. SÄ skriver du at minkavlerne og ansatte gik ud i verden trods smitte,det gjorde hele den danske befolkning ogsÄ,til der blev lukket ned.
SÄ skriver du at nogle minkavlere har haft trÊnge Þkonomiske kÄr,i landbruget gÄr priserne op og ned,hvis du ser pÄ minkavlernes regnskab de sidste 10 Är har det givet overskud.
SĂ„ skulle jeg lĂŠse nĂždretsloven den er mig bekendt ikke taget i brug, der var 2 advokater fra SF der fremfĂžrte den i minkkommisionen,har ikke hĂžrt mere om den.
du skal huske pÄ hvad det drejer sig om i minksagen
Det handler ikke om mink det handler ikke om sundhed
det handler udelukkende om jura.
i StĂžjbergs rigsret
det handler ikke om udlĂŠndingepolitik det handler ikke om barnebrude det handler udelukkende om jura.
synes du ikke der er noget der hedder retfĂŠrdighed
og skal have samme behandling.
Nu er smittetallet pÄ samme stadie som dengang minkene blev udryddet,har du nogen ide om hvorfor dyr der nu skal vÊk fra jordens overflade
noget skal der ske
men sĂ„dan er der sĂ„ megetâïžâïž
Hej Erik SĂžndergaard
Jeg angriber ikke nogen, jeg fortĂŠller dig de fakta du allerede burde kende.
VĂŠr rar at sĂŠtte dig ind i hvad myndighederne, f.eks Seruminstituttet, fortalte regeringen og hvorfor regeringen traf den skelsĂŠttende men nĂždvendige beslutning, stĂžttet af Folketinget.
Nogle minkavlere, deres familier og ansatte gik ud i verden med smitte til fĂžlge.
Nogle minkavlere har haft trange Þkonomiske kÄr i flere Är. Nu fÄr de erstatning for den midlertidige nedlukning for minkavl, og det er dem virkelig vel undt, selvfÞlgelig.
Til slut,jeg tror at du vil have glĂŠde af at Google og lĂŠse “NĂždretsloven”, sĂ„ kan vi tales ved.
Venlig hilsen
Anders JĂžrgensen
De har fÄet besked pÄ ikke at pege pÄ en sicialdemokratisk borgmester.
Her i kommunen havde den socialdemikratiske borgmester allerede flertallet, sÄ det var risikofrit for hende at invitere, ifald hun ville det brede samarbejde.
Hun kunne i stedet have skrevet, at hun ville nĂŠsten det brede samarbejde.
@Sten Schou 20. november 2021 kl. 11:59
Du kan for min skyld blande hele den kongelige familie ind i din argumentation men det ĂŠndrer ikke ved at NB ledelsens ultimative krav jo netop ikke ligefrem lagde op til samarbejde.
SĂ„ de har vel sat sig selv uden for dĂžren hvor de kan sluge deres egen medicin i form af tudekiks
Det burde vĂŠre logik for selv perlehĂžns
@Per Henrik Rasmussen
Vi tager den en gang til for Prins Knud.
Borgmesteren havde et absolut flertal, altsÄ var hun sikker pÄ sin position.
Hun skriver hun vil det brede samarbejde, hvilket vel betyder, at sÄ inviterer man alle. Det gjorde hun sÄ ikke.
Vedr sagen i Skive, som jeg ikke kendte noget til, kan jeg da sÄ med glÊde oplyse dig, at de ikke fik en S-borgmester.
Hej Anders JĂžrgensen
jeg er ogsÄ glad for at jeg ikke skal passe dit ve og vel
du skriver at minkerhvervet ikke er nedlagt.
hvis ikke der flere mink tilbage og ingen avlsdyr tilbage i hele Danmark,hvad er det sÄ,du har intet at sÊlge eller mulighed for at lave en ny produktion,sÄ er det nedlagt.
SÄ skriver du minkavlerne og deres familie og ikke var gode til at overholde pÄbud og krav.
nu er det tilfÊldigvis sÄdan,at jeg har haft noget at gÞre med mink i ca 30 Är.
de danske avlere er de bedste i verden til at overholde krav og pÄbud (lÊs det sidste pelsblad.
nu har jeg besĂžgt en Polsk minkfarm og en Russisk minkfarm,der kan du ligge din kritik,og de udvider nu fordi at dansk avl af mink er nedlagt.
og priserne er pÄ himmelflugt.
at angribe deres familier er ikke i orden.
hvordan tror de familier har det,nu deres livsvĂŠrk er nedlagt over en nat af Statsministeren.
at du ikke har meget tilovers for Venstre,det er dit problem
men sĂ„dan er der sĂ„ megetâïžâïžâïž
Hej Erik SĂžndergaard
Hvor kan vi alle Ände lettet op i visheden om at du ikke har ansvaret for vores ve og vel.
Og…det er IKKE vedtaget at noget erhverv skal nedlĂŠgges, til gengĂŠld var nogle minkavlere, deres familier og ansatte ikke sĂŠrligt gode til at efterleve anbefalinger og pĂ„bud, men sĂ„dan er der sĂ„ meget….
Venlig hilsen
Anders JĂžrgensen
@Sten Schou 19. november 2021 kl. 19:47
Jeg ved ikke om NBÂŽs Jens Nygaard har vĂŠret inviteret eller ej men jeg tĂŠnker bare hvorfor invitere en der har forbud mod at komme til festen.
Vermund diktatorens krav til NBŽs byrÄdskandidater er totalt uanstÊndigt og samtlige byrÄd burde boykotte dem.
Erik Mortensen fra Skive er en modig mand der har turdet sige fra overfor syge borgerliges urimelige krav.
Man mÄ gÄ ud fra at han har vurderet hvor han vil fÄ mest indflydelse og det er vel en frihed enhver kandidat uanset parti
har en grundlovssikret ret til
Eller hvad ?
Nu krĂŠver det som bekendt en invitation, for at kunne samarbejde.
Borgmesteren sendte ikke en invitation.
Eftersom borgmesteren har det absolutte flertal, kan man ligesom ikke pege pÄ en anden.
@Sten Schou 19. november 2021 kl. 08:51
Kan det tĂŠnkes at det har at gĂžre med fare for eksklusion fra NBÂŽs landsledelse side ?
https://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/danskpolitik/nye-borgerlige-ekskluderer-byraadsmedlem-for-illoyalitet/8997747
Hej Sten Schou
nye Borgelige mÄ ikke stemme pÄ et Socialdemokratisk
byrÄd,det stÄr i deres vedtÊgter
ellers bliver de ekskluderet,det er lige sket i Skive kommune
men det Venstre som det nĂŠst stĂžrste parti blev tilbudt er jo en ren skandale.
husk Borgmesteren satser pÄ(tillid) og (samarbejde)
Venstre blev kaldt ind som det sidste parti
og blev dikteret deres poster, og Borgmesteren siger
(sÄ kan i lÊre det) er det tillid og samarbejde
men Borgmesteren har jo sit forbillede i Statsministeren
som er rendyrket Diktator, som troede hun kunne nedlĂŠgge et erhverv uden konsekvenser,nu bliver det betegnet som en fejl,og hun forsĂžger at slette alle spor.
nu stÄr Venstre og Nye Borgelige frit stillet eller i opposition
som kan vise sig at have sine fordele.
sĂŠrligt hvis der begĂ„s fejlđđâïžâïžâïž
@Sten Schou, det mÄ Jens Nygaard vel vide noget om.
Det brede samarbejde vedrĂžrte heller ikke Nye Borgerlige, der efter sigende slet ikke var inviteret.
NĂ„r Socialdemokratiet vil diktere, hvem fra venstre der mĂ„ og ikke mĂ„ sidde med ved bordet sĂ„ er det ikke just samarbejde, der lĂŠgges op til – TvĂŠrtimodâŠ