
Venteværelset .. Af Carsten Schmidt Olsen.
Skagen Kunsthal er levende og går på igen igen i 2022..
21. juni 2022 - kl. 9:45 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Redaktionen har modtaget dette fra Skagen Kunsthal/Gorm Spaabæk:
Fernisering den 23 juni .. klokken 17 … Hvor Kurt Kirkedal har sagt sagt ja, til at åbne udstillingen.
Herefter er der åben hver dag 10 – 13 og 16 – 19 , med sidste dag søndag den 21 august .
Skagen Kunsthal er et kunstner styret kunstmuseum ..Et diskuterende forum , Med fokus på fortrængninger ..Udgangspunk i sommerens udstilling er min studie samling .
En samling der vokser ud af et ønske om at orientere mig i materiale som jeg ikke kender … eller kunst der falder uden for den brede vej .. Jeg gider ikke at læse en bog jeg allerede har læst … Og det samme gælder for den kunst jeg allerede har set …
Samlingen er udvidet med et par lån .. Det drejer sig om 64 værker af Anton Laier fra Hjallerup , som Kunsthallen har lånt af Laiers søn . Og møbler af Thorvald Bindesbøll , og ” Vente værelset ” af Carsten Schmith – Olsen .. Den store samling i kunsthallen er min studiesamling .. Brugt som et værktøj i min proces som billedkunstner .. Anskaffet igennem 52 år … Et Maleri af max Reese som jeg købte i sommeren 1970 er noget af det jeg har haft længst , og en lang række værker er anskaffet til dette års udstilling . der består af omkring 1000 værker af ca 200 forskellige kunstnere ..
Oven i årets udstilling kommer Carsten Schmidt Olsen , fra Hjørring, og dekomponere min udstilling . CSO kommer til at hænge sine værker indover min udstilling .Det kommer til at ske trinvist i løbet af sommeren .
Carsten fylder 70 den 13 august og det fejrer Skagen Kunsthal ved at gi rum til at han kan sabotere / udvikle mit projekt .. .
Meget i kunsthallen er ikke samtidskunst …. Men alligevel er mange af disse værker udtryk for vægtige udsagn og fortrængninger i en opdateret diskuterende kunstfaglige diskussion .. Der ses blandt andet en mængde arbejder af en række kunstnere der var samtidige med Skagens malerne , Såsom Frans Schwartz , Johan Rohde , Wilhelmina Bang , Johanne Krebs og Malthe Engelsted .
Nye medier og opdateret tænkning er også fortrængt i det offentliges kunst formidling .. Her har CSO i 45 år arbejdet i og formidlet en tidsvarende diskussion .. nye medier og eksperimenter … Ligesom han allerede er repræsenteret i Pinakotekets samling med bl.a venteværelset og en video installation .
Set på den baggrund forventer vi at fejre Carsten kunsthallen torsdag den 11 august .
I sommerren 2022 har Skagen Kunsthal fokus på fortrængt kunst skærpet med store udpakninger af Bl.a. Erik Liljenberg . Frans Schwartz , Malthe Engelsted , Johan Rohde , Otto Poulsen og Dan Sterup Hansen .. Og masser af børnebilledbøger og bogkunst og bog forsider som kunst .
_1.jpg)















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skagen Kunsthal er levende og går på igen igen i 2022..' til en bekendt