Havet var Drachmanns store inspiration

Havet var Drachmanns store inspiration

2. august 2022 - kl. 6:59 - af

PÄ torsdag den 4. august kl.20 fortsÊtter Dachmanaftnerne i Bamsemuseets café pÄ Oddevej 2.

   Temaet for denne aften er ”Sange fra havet”, som er titlen pĂ„ en af Drachmanns mange digtsamlinger. Det var jo ikke kun som marinemaler, Drachmann var inspireret af havet mange af hans digte og noveller er prĂŠget af hans kĂŠrlighed til dette voldsomme element.

   FĂŠllestitlen for sommerens aftner er ogsĂ„ i Ă„r ”PĂ„ cafĂ© med Drachmann”, og det refererer jo til Drachmanns drĂžm om at skabe en litterĂŠr cabaret, hvor forskellige kunstnere optrĂ„dte med forskellige digteres vĂŠrker.

   I Drachmann-Kvartettens version er det blevet til, at fÞrste del af aftenen omfatter Drachmann-tekster, mens anden del indeholder tekster af andre nordiske forfattere. Ind i mellem fortÊlles om de forskellige digtere.

   Drachmann-Kvartetten bestÄr af Êgteparrene Birgit og Poul Bernth og Ann-Marie Gabrielsson og Jesper Hegaard.

   Billetter å 150 kr. kan bestilles pÄ holger@gabrielsson.dk eller kÞbes ved indgangen.

1 kommentarer til “Havet var Drachmanns store inspiration” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

1 kommentarer til “Havet var Drachmanns store inspiration”

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Havet var Drachmanns store inspiration' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger