Politisk evaluering af autocampere rundt om i kommunen

Politisk evaluering af autocampere rundt om i kommunen

3. oktober 2022 - kl. 10:41 - af

Teknisk Udvalg foretager pÄ udvalgets nÊste mÞde tirsdag den 4. oktober en evaluering af autocamperes parkering rundt om i kommunen.

Der har igennem de senere Är vÊret forskellige muligheder for parkering med autocampere pÄ de kommunale parkeringspladser og parkeringspladser ved lystbÄdehavnene.

Ud fra den debat, som har vÊret rejst denne sommer, Þnsker Teknisk Udvalg, at der sker en evaluering af omrÄdet.

ÅlbĂŠk Havn og SĂŠby Havn har udpeget parkeringsarealer til autocampere. ÅlbĂŠk Havn har plads til 25 autocampere, og pĂ„ SĂŠby Havn er der plads til 35 autocampere. Der er etableret tĂžmningspladser pĂ„ begge havne.

Derudover er der udpeget parkeringsarealer til autocampere pÄ parkeringspladsen ved Skagen RÄdhus og pÄ Grenen.

Det er kommunens Center for Ejendomme, Park og Vej, som varetager driften af parkeringsarealerne i Frederikshavn Kommune, og der er gjort fĂžlgende iagttagelser fra sommeren 2022:

Driften oplever et stigende antal autocampere pĂ„ kommunale arealer – i sĂŠrdeleshed langs kysten. Der ses op til 40 autocampere pr. nat pĂ„ den sydlige parkeringsplads ved Palmestanden i Frederikshavn.

Det opleves ogsÄ, at autocampere pÄ nogle pladser optager store dele af parkeringsfaciliteterne. Det stigende antal af gÊster betyder ogsÄ, at skraldespande og affaldscontainere bliver hurtigere fyldt og dermed skal tÞmmes oftere.

TĂžmning af toiletter

Derudover har der vÊret problemer med tÞmning af autocampernes toiletter. Nogle autocampereejere tÞmmer deres toiletter i de offentlige toiletter. Dette er bl.a. oplevet pÄ Grenen og Palmestranden. Det giver ubehagelige og uhensigtsmÊssige oplevelser for bÄde gÊster og driften. Der har ogsÄ vÊret en enkelt autocampergÊst, der har tÞmt sit toilet i en af molokkerne pÄ parkeringspladsen ved Palmestranden!

Ved Damstederne i Skagen tÞmmer autocamperejerne toilettet i en lukket tank, som tÞmmes, nÄr den er fyldt op. De stigende antal gÊster betyder, at tanken skal tÞmmes oftere.

Der er ikke foretaget nĂŠrmere vurderinger af, hvorvidt disse tĂžmninger i de almindelige toiletter kan vĂŠre i strid med miljĂžlovgivningen; men det er konstateret, at det kan medfĂžre udfordringer med renholdelsen af toiletter, som ikke er beregnet til den form for tĂžmning.

Driften i Center for Ejendomme, Park og Vej oplever derudover ingen gener eller problemer med autocamperne.

Center for Teknik og MiljÞ samt Center for Ejendomme, Park og Vej indstiller forud for mÞdet i Teknisk Udvalg, at muligheder og udfordringer i forbindelse med autocampere drÞftes med henblik pÄ en fastlÊggelse af fremtidig administrationspraksis pÄ omrÄdet.

Styresignal

Af bilagene til dagsordenen fremgĂ„r det, at Erhvervsstyrelsen, MiljĂžstyrelsen, Naturstyrelsen, og Vejdirektoratets i november 2021 udgav et sĂ„kaldt ”styresignal” om det juridiske grundlag for autocampere. Dette styresignal indeholder en sammenskrivning af gĂŠldende regler pĂ„ omrĂ„det.

NĂ„r det handler om campering med autocampere, sondres der mellem at ”campere” og at ”raste”. Der findes dog ingen entydige definitioner af begreberne ”raste” og ”campere” i lovgivningen.

I styresignalet er der beskrevet, at ”raste” betyder, ”at man parkerer for at hvile sig – fx hvis man sover, slapper af eller indtager mad med henblik pĂ„ at kunne fortsĂŠtte sin kĂžrsel forsvarligt.

Hvis man derimod indtager et omrĂ„de for en periode med et andet formĂ„l end blot at raste, fx ved at opholde sig pĂ„ pladsen i en lĂŠngere periode, slĂ„ lejr, have opslĂ„ede fortelte og teltlignende konstruktioner pĂ„ taget eller gĂžre lignende stĂžrre indretninger pĂ„ parkeringsarealet, betragtes opholdet som campering og kan alene ske pĂ„ en campingplads”.

Autocampere skal kunne holde lovligt inden for bÄse eller parkeringsbaner, hvor der findes parkeringsmulighed.

 

Tekst: Per Rye

4 kommentarer til “Politisk evaluering af autocampere rundt om i kommunen” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

4 kommentarer til “Politisk evaluering af autocampere rundt om i kommunen”

  • Chresten.Sloth christensen

    Skagen Byting har i flere Ă„r haft fokus pĂ„ autocamperne og lovgivningen herom. Det ser nu ud til, at kommunen – langt om lĂŠnge – er parat til at tage problemet alvorligt og undersĂžge, hvor vi kan rumme autocamperne uden de nuvĂŠrende gener for andre og for naturen og samtidig yde dem den service, de har behov for.

    Det er imidlertid ikke nogen nem opgave, for der skal lovĂŠndringer til, og prĂžv at spĂžrge valgkampens kandidater, hvad de kender til problemet, og hvad de vil gĂžre for at lĂžse det.

  • Mette Lynggren

    Mangler specifik beskrivelser af lovlige overnatning pladser spec. i Skagen. Oplever mange overnatter pĂ„ den lille parkeringsplads ved den lille strand ved de rĂžde huse i Vesterby, – er det lovligt ? De besĂžrger badved muren mod stranden og det flyder med affald.

  • Peter Albrecht

    Som turist pÄ Skagen gennem 62 Är er den store forandring i relation til autocampere sket de sidste 10 Är. Autocampere respekterer ikke de begrÊnsninger/forbud der hersker for omrÄderne. Enten bevidst eller af uvidenhed og ingen hverken politi eller strand/klitfogeder sikrer sig at begrÊnsningerne overholdes. Samtlige stier til stranden syd for KlitgÄrden samt parkeringspladserne pÄ nordstranden ja selv pÄ stranden har autocampere parkeret med fortelte/grill og havemÞbler og ved selvsyn konstateret overnatning trods dette ikke kunne kaldes en lur for at kunne klare kÞreturen. Det kaldes fiskerihavn/lystbÄdehavn. Ordet autocamperhavn findes ikke og derfor hÞrer de hjemme pÄ de fine campingpladser og ikke andre steder. Skagens natur er unik og skal beskyttes for sÄ mange som muligt kan nyde den. Dette burde hÄndhÊves af de rette myndigheder nÄr nu nogle autocampere ikke forstÄr det

  • Helle Christensen

    NĂ„r jeg lĂŠser dette, sĂ„ tĂŠnker jeg: “ Hvor svĂŠrt kan det vĂŠre”?
    Vi vil gerne have turister til byen – sagt pĂ„ en anden mĂ„de. Vi kan ikke undvĂŠre dem.
    Jeg har ikke den store indsigt i campinglivet, men forstÄr godt at de, der vÊlger autocamperen gerne vil det frie liv pÄ landevejen og i vores natur. NÄr det sÄ er sagt, sÄ mener jeg, at vores kommune mÄ anlÊgge etablerede pladser for de mange gÊster i autocampere, og sÄ mÄ det jo koste det samme, som de sejlende gÊster mÄ betale i Skagen.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Politisk evaluering af autocampere rundt om i kommunen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger