126 veteranmotorcykler deltager i Skagenløbet

Arkivfoto.

126 veteranmotorcykler deltager i Skagenløbet

17. maj 2023 - kl. 9:12 - af

Danmarks Veteran Motorcykleklub afvikler i dagene 18. maj til 20. maj klubbens 57. tyvende Skagenløb.

Siden klubben blev stiftet i 1965 er Skagenløbet blevet afviklet hvert år og med et stort antal deltagere. I år deltager der 126 veteranmotorcykler, der alle er produceret før 1935.

Løbet starter i år i Skagen på parkeringspladsen bag Skagen Gl. Rådhus i morgen ( kl. 07.00 er der afgang) og slutter ved Idrættens Hus i Brøndby.

Danmarks Veteran Motorcykleklubs formål er at restaurere og bevare gamle motorcykler fra før 1940. Når disse maskiner så er blevet køreklare, så er det de fleste medlemmers drøm at gennemføre et Skagenløb. Selv om klubbens årgangsgrænse for veterancykler er 1940, så kan der i Skagenløbet kun deltage veterancykler, der er fremstillet før 1935.

Alle med interesse for gamle motorcykler kan dog blive medlem af DVM og deltage i mange andre af klubbens aktiviteter.

Mange medlemmer ser hvert år frem til Skagenløbet, som er årets højdepunkt for veteranmotorcykelentusiaster. Iblandt deltagerne er der mange der har deltaget mere end 25 gange, et par stykker har kørt 40 år og en enkelt kørte i 2018 sit løb nummer 50. Interessen går blandt mange af medlemmerne videre til de yngre generationer.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '126 veteranmotorcykler deltager i Skagenløbet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER