
Skarpt fokus pÄ manglende arbejdskraft
26. august 2023 - kl. 6:40 - af Henrik Christensen
I referatet fra det seneste mĂžde i Det Lokale ArbejdsmarkedsrĂ„d fremgĂ„r det bl.a. af dagsordenens fĂžrste punkt om, hvad der rĂžrer sig rundt om i brancherne i kommunerne, at borgmester Birgit Stenbak Hansen (A), som er medlem af rĂ„det, har pĂ„peget, at âmanglen pĂ„ arbejdskraft i Skagen skal understĂžttes med et skarpt fokus pĂ„ at matche ledige jobparate i Frederikshavn, som kan vĂŠre en gevinst i Skagen. Der er behov for at tage ansvar, da vi skal kunne servicere de nuvĂŠrende virksomheder i kommunen, hvis vi Ăžnsker at tiltrĂŠkke nye.â
3F oplyste pĂ„ mĂždet, at man havde 324 ledige tilmeldt i juni â heraf er 110 delvis ledige. 134 af de tilmeldte er udenlandske statsborgere og udgĂžres primĂŠrt af rumĂŠnske statsborgere (112 personer), hvilket giver nogle andre udfordringer. 3F har ikke mange medlemmer, som hĂžrer under Danish Crown, der for nylig lukkede i SĂŠby. 3F arbejder lĂžbende med at omplacere nedslidte seniorer, som fortsat Ăžnsker at vĂŠre pĂ„ arbejdsmarkedet, i andre brancher.
Dansk Metal orienterede om, at det gĂ„r godt inden for forbundets omrĂ„de. Man har en lav ledighed, og flere arbejdsgivere mangler arbejdskraft. Af de ledige er en stor andel seniorer eller nyuddannede unge. Dog er der udfordringer med de nyuddannede, da de ofte ikke er âklarâ til virksomhederne. Det er bĂ„de et spĂžrgsmĂ„l om kompetencer og deres bagland. Dansk Metal har 29 medarbejdere pĂ„ Danish Crown i SĂŠby, hvoraf halvdelen er i nye kontrakter andre steder. Metal har afholdt jobstartersamtaler i 2 hele dage pĂ„ slagteriet. Flere ansatte har en uddannelse fra tidligere i deres arbejdsliv, som de er kommet i beskĂŠftigelse inden for.
Manglende arbejdskraft ogsÄ om 15 Är
Danmarks LĂŠrerforening berettede, at antallet af lĂŠrere de seneste Ă„r har fulgt bĂžrnetallet, som er faldende i kommunen. En stor andel af lĂŠrerstillingerne er forsvundet som resultat heraf.
Der kommer fĂŠrre elever i bĂžrnehaveklasserne, og klasserne bliver generelt mindre og mindre, hvilket giver nye udfordringer. For erhvervslivet kan dette blive en udfordring om 15 Ă„r, da mĂŠngden af arbejdskraft vil falde i den unge aldersgruppe.
Brobygning for udskolingen blev ogsĂ„ drĂžftet, da der var Ăžnske om mere information og stĂžrre involvering af forĂŠldre, sĂ„ ansvaret ikke alene er pĂ„ den unge. Brobygning er en ordning, hvor elever besĂžger uddannelser og virksomheder for at âsnuseâ til, hvad der foregĂ„r uden for skolens vĂŠgge.
I Þvrigt blev der orienteret om, at Torben Carlsen fra murerfirmaet Henrik Carlsen (udpeget af ErhvervsrÄdet) udtrÊder af rÄdet. Karl Erik Slynge overtager pladsen.
Tekst: Per Rye
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skarpt fokus pÄ manglende arbejdskraft' til en bekendt