
Skal det være her på Stenstranden for enden af Vestre Strandvej?
Tre muligheder for placering af badebro i Skagen
3. oktober 2023 - kl. 6:42 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Byrådet behandlede den 30. august et borgerforslag om etablering af en badebro med god tilgængelighed i Skagen by. Foranlediget heraf har den kommunale administration nu udarbejdet forslag for placering af en badebro.
Man er nået frem til 3 muligheder, som forelægges Teknisk Udvalg på dette udvalgs møde i dag den 3. oktober.
- Placeringsmulighed A – Etablering af badebro i forbindelse med strandpromenaden/lystfiskermolen
- Placeringsmulighed B – Sønderstrand ved Østre Strandvej
- Placeringsmulighed C – Stenstranden ved skurbyen og Vestre Strandvej
Placering A
Havnen har etableret grusparkering og toiletforhold i forbindelse med lystfiskermolen og i nærheden af strandpromenaden. Toiletter og grusparkering vil også kunne bruges som understøttende faciliteter til en badebro. Anlægsmæssigt vil dette stykke mole kunne befæstes, og der kan skabes adgang til vandet via en trappe/rampe på den vestlige side af moleudspringet ind mod Sønderstrand.
En placering her forudsætter en brugsretsaftale fra havnen og tilladelse fra Kystdirektoratet. Havnen betinger sig, at en brugsretsaftale på arealet skal være uden yderligere omkostninger for havnen, hverken anlægs- eller driftsmæssigt.
Placering B
I Masterplan for Fremtidens Strande er der allerede anbefalinger om at øge tilgængeligheden for handicappede – herunder en egentlig servicebygning ved Sønderstrand med mulighed for salg af is, omklædning, bad mv. og med direkte adgang til vandet fra den eksisterende tilgængelighedssti for handicappede.
Placering C
På stenstranden, der ligger mellem Vestre Strandvej og skurbyen på havnen, har der tidligere (tilladelse givet i 2009) været en badebro for kajakroere.
I 2023 har en gruppe mennesker stiftet foreningen Stenstranden Strand- og badebrolaug. Formålet med foreningen er at udvikle stranden med bl.a. en ny badebro, som kan benyttes af alle, også kajakfolk, skurbyens sommer- og vinterbadere og andre brugere.
Kommunens Center for Teknik og Miljø indstiller forud for mødet, at administrationen kontakter relevante foreninger og interessenter og koordinerer potentielle muligheder om etablering af en badebro i Skagen by.
Tekst: Per Rye
12 kommentarer til “Tre muligheder for placering af badebro i Skagen” under annoncerne.
Teknisk Udvalg har i første omgang besluttet, at man vil følge en indstilling fra Center for Teknik og Miljø om, at den kommunale administration kontakter relevante foreninger og interessenter og koordinerer potentielle muligheder om etablering af en badebro i Skagen by.
Det kan – for egen regning – tilføjes, at under en ferie på Kreta så jeg ved stranden direkte ud til havet, at der var etableret 2 “glide”-ramper, hvor en handicappet person kunne sættes i en særlig stol, der så via automatik kørte langsomt ud i vandet. Her kunne den pågældende så enten blive siddende og nyde et bad i vandet, eller en eller flere hjælpere kunne flytte den handicappede ud af stolen og svømme lidt rundt med vedkommende. Turen op ad rampen efter badet foregik på tilsvarende vis. Simpelthen GENIALT!!! Det så virkelig ud til at være en ideel løsning, som blev flittigt brugt.
Sagsfremstilling
Michael Skinderhede Nielsen har den 16. juni 2023 stillet følgende borgerforslag:
”Badebro i Skagen I forbindelse med Skagen havn og deres fiskepladser kunne det
være dejligt hvis der blev lavet en badebro hvor kørestolsbrugere, amputerede og
gangbesværede har mulighed for at få en dukkert i havet. Gerne trappe med god
hældning så mulighed for at komme ned og op ved at sidde på bagdel”.
Som borger i kommune kan man oprette et borgforslag. For at sikre, at forslaget er
relevant for andre end forslagsstilleren, skal det støttes af flere borgere i kommunen.
Minimum 1126 personer med bopæl i kommunen skal støtte forslaget.
Der er nu 1225 støtter til forslag hvorfor sagen skal drøftes i byrådet
Indstilling
Direktionssekretariatet indstiller, at forslaget drøftes
Hvor er statisterne, som kalder sig byrådsmedlemmer i denne sag, hvor 1226 borgere henvender sig til Byrådet j.v.f ovenstående.
MVH
Poul
Ja Borgerforslaget gik ud på at Frederikshavn Kommune skulle bygge en handicap venlig badebro.
Det er nu kørt total af sporet med tre forslag på en placering uden penge.
Der er ikke engang en så meget som en tegning af broen
Det er ikke uden grund vi taler om politiker lede
MVH
Poul
Til Steen.For mig lyder du som en meget egoistisk turist,der slet ikke tænker på at der nogle der har brug for en nem adgang til stranden,med rollator eller kørestol.Jeg kan heller ikke se at det bliver”tivoliseret”hvis man kan købe en is eller en vand.Du kan jo bare benytte en af de andre strande.Der er flere at vælge imellem.
Kære Hanne
Jeg er selv fra damstederne. Jeg bakker op om badebro. Men du burde sende det til sten Lund som ,som turist ikke syntes om hverken det ene eller det andet.
Kære Jette.
Da havnen anlagdes i 1907 blev Sønderstrand delt i to.
I min ungdom (jeg er 72) kaldte vi den del af Sønderstrand, som ligger øst for havnen Vippefyrstranden og den vest for Kongevillastranden.
Krøyers berømte maleri af to kvinder på stranden hedder: “Sommeraften på Skagen Sønderstrand.” Det er malet på den del af Sønderstrand, der nu ligger vest for havnen. Kvinderne går vestpå mod Hulsig.
På nordre side mod Skagerrak skelnede vi i min ungdom mellem Stranden 2 (hvor der dengang var en god gå/cykelsti ned til hawet) og Højen Strand.
Og til Sten:
Vi er mange, der bor i Skagen hele året, som er gangbesværede. Vi vil med kyshånd tage imod muligheden for at komme helt ned til havet og har ikke noget imod også at kunne nyde en is.
Vil du undgå os og “tivoliseringen, kan du bare tage til den vestre del af Sønderstrand.
Badebro det havde vi for ca 65 år siden ved sønderstrand men den var der kun få år da hav isen tog den.
Sten Lund
Tænker du slet ikke på dem der er dårligt gående ?
syntes om alle tre forslag,men husk Havet sletter alle spor, det har været prøvet for ca 50 år siden den holt ikke året ud venligs Bent Madsen.
Som hyppig gæst i Skagen vil jeg gerne bede om, at sønderstrand ikke tivoliseres med badebro og issalg m.m. Der er stadig ‘skagenstemning” på sønderstrand, så nej tak, ingen ‘modernisering’
Hej Jette
Artiklen er opdateret så Sønder igen ligger ved Østre Strandvej 🙂
Webredaktør Michael Egelund
Hvornår er sønderstrand flyttet til Vester strandvej 🫣troede den lå på øster strandvej