
Ålbæk Julemarked: En magisk oase af julestemning
11. november 2023 - kl. 9:33 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Tak for invitationen til at åbne dette års julemarked. Aalbæk julemarked er efterhånden ved at blive den begivenhed i vort område som markerer starten på årets jul og dermed dejlige dage. Vi har jo alle vores specielle juletraditioner. For mange af os er julen tæt forbundet med hygge og julefortællinger. Her tænker jeg bl.a på julefortællingen Peters Jul. Og det er jo hvad dette julemarked kaldes i folkemunde. Enosse kære gæster. Undskyld Peter, jeg kunne ikke lade være.
Dette års julemarked er 6 gang i træk. Da Aalbæks Handels – og Industriforening besluttede at Aalbæk skulle have et julemarked, var det en spæd start med 10 hytter og et lille telt. Markedet viste sin værdi, og i dag er der 17 hytter og to store telte. Det er så godt gået, og viser det var en rigtig satsning I gjorde. Underholdningen bliver også mere og mere professionel med bl.a Johnnie Hansen fra Kandis og det fra Skagen Festival så kendte kor, nemlig den norske Flekkefjord sangforening. Og derudover krydres underholdningen stadig med en række af kommunens egne dygtige musikere og sangere. Alt i alt et spændende program hvor vi ikke må glemme byens egen julemand som vil være her, der og allevegne.
Alt dette kommer ikke af sig selv. Der er meget forarbejde og planlægning, og meget hektisk aktivitet her op til starten. Her er der stor grund til at rose Aalbæk by, foreningerne bag og de ca 50 frivillige som knokler til gavn for byen og til glæde for os der bare kan nyde. Det er så godt gået og bliv endelig ved med det. Som jeg har forstået det, er der i år grund til at fremhæve en enkelt som trådte til da det kneb, nemlig Christian Guldager, eller som han nok bedre er kendt som, Sjansen. Tak for det.
Det er så vigtigt for ethvert bysamfund, stort eller småt at man formår at stå sammen når ting skal ske.
Her er der grund til at rose jer her i Aalbæk som den ene gang efter den anden viser viljen til at ting skal ske og sker når man står skulder ved skulder. Her kan bl a nævnes, Simons Raaling, Aalbæk havnebad, Aalbæk Kulturhus og det at i samles om at kalde Aalbæk Lysets Landsby. Hvis jeg kender jer ret, er der allerede nye tanker og ideer i støbeskeen.
Nu glæder vi os nok alle til at høre Børnehuset Aalbæk synge julen ind, så med denne forventning vil jeg erklære Aalbæk julemarked 2023 for åbnet og ønske glædelig jul til os alle.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ålbæk Julemarked: En magisk oase af julestemning' til en bekendt