Strandbykutter sejlet ind i molen
2. december 2024 - kl. 19:03 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Strandbykutteren FN 267 “Emilie” er her sidst på eftermiddagen sejlet ind i stensætningen, på ydersiden af den yderste mole, ved havneindsejlingen.
Efter hvad SkagensAvis erfare er der ikke sket nogen personskade, og hvor meget skade skibet har taget ved vi ikke lige nu.
Klokken 18.45 hvor billedet herover er taget. lå redningsbåden FRB 08 og “Astrid Marie” ved skibet.
Klokken 19.00 kan man, på Vesselfinder, se at Emilie og de to andre skibe er sejlet ind i Skagen Havn.
Således har Skagen Redningsstation skrevet på deres Facebook Side:
Mandag eftermiddag 17.30 blev vi bedt om assistance, da en kutter havde på sejlet molen ved Skagen havn. Vi afgik hurtigt med FRB08 men vi kunne hurtigt se at vi ikke kunne trække ham fri, da han sad hårdt på stenene. Vi blev dog enige med skipperen ombord at vi ville lægge standby hvis der skulle ske noget uventet. Ud over os, lå der en slæbebåd og en større trawler klar til at gøre et forsøg på at trække den fri. Efter lidt tid gled kutteren selv af stenene og vi fulgte ham ind til kaj,
Tilbage på stationen blev alt gjort klar til næste opgave.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Strandbykutter sejlet ind i molen' til en bekendt