Pressefoto.
Blues fra Ăžverste hylde
7. april 2025 - kl. 5:57 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Musikere fra bÄde Skagen og USA pÄ scenen i Skagen.
Intet musikprogram pĂ„ Kappelborg uden, at bluestoget standser pĂ„ perronen ved byens kulturhus. SĂ„dan har det mere eller mindre vĂŠret siden minifestivalen Blues Train for fĂžrste gang i 2019 rullede – og i Ă„r er ingen undtagelse.
âVi bestrĂŠber os pĂ„ at lave et varieret musikprogram. Fra smalle genrer til musik, som favner bredt, og Skagen har et engageret blues-publikum, som vi er meget glade for at kunne tilbyde flere oplevelser i lĂžbet af Ă„ret med noget af det bedste blues,â siger Lars Ilum, som er kunstnerisk leder pĂ„ Kappelborg og som i Ă„r har smedet en varm bluesaften sammen til Skagen.
Og blues-musikken kender som bekendt ingen grÊnser, og det gÞr Blues Train-koncerten pÄ Kappelborg heller ikke. Koncerten spÊnder fra fra det loakle til det internataionale, fra Skagen til USA, nÄr Skagens egen bluesmusiker, Chris Andersen, deler scene med den amerikanske bluesguitarist og sanger Johnny Burgin.
Johnny Burgin, som er en blues-musikkens store mestre, spiller sammen med Sahra da Silva, som blues-publikummet i Skagen tidligere har haft fornĂžjelsen af, og som ogsĂ„ har sunget med pĂ„ Chris Andersens udgivelse âBack Home again in Indianaâ.
Med sig pÄ scenen tager Chris Andersen hele sit band bestÄende af pianist Johannes Aaen, Klaus Thrane pÄ trommer, Ib Pallesen pÄ bas. Og det bliver fÞrste gang, at han stÄr pÄ scenen sammen med Sahra da Silva.
â Jeg glĂŠder mig til koncerten, og jeg glĂŠder mig mega meget til ogsĂ„ at stĂ„ pĂ„ scenen med Sahra da Silva. Hun er det aller allerbedste i hele verden, siger Chris Andersen og smĂ„griner lidt. Men han mener det.
âHun er pĂ„ alle bluesmusikeres lĂŠber, hun er eliten, spidsen af jetjageren, siger han.
Hvad: Koncert BLUES TRAIN med Johnny Burgin, Chris Andersen og Sahra da Silva
Hvor: Kulturhus Kappelborg i Skagen
HvornÄr: LÞrdag den 12. april kl. 20.00
Billetter: https://www.kappelborgskagen.dk/vis/artikel/blues-train-1











.gif)





Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Blues fra Ăžverste hylde' til en bekendt