
Flere partier Ăžnsker ny gennemgang af havnesag
22. juni 2025 - kl. 5:53 - af Henrik Christensen
En sĂ„kaldt âinitiativsag” om ny gennemgang af havnesagen fra Frederikshavn Havn er sat pĂ„ ByrĂ„dets dagsorden, nĂ„r ByrĂ„det afholder mĂžde den 25. juni.
Initiativsagen er fremsat af Venstre, SF, Danmarksdemokraterne, DF og lĂžsgĂŠnger Lone Haugaard (UP) –
Som baggrund for, at spĂžrgsmĂ„let bringes op pĂ„ byrĂ„dsmĂždet hedder det: âHavnesagen har igen fĂ„et betydelig opmĂŠrksomhed i medierne, hvilket rejser centrale spĂžrgsmĂ„l, som krĂŠver politisk afklaring. Det er essentielt, at vi sikrer en transparent proces, hvor beslutningsveje og kommunikationskanaler er klare. Gennemsigtighed og ansvarlighed er nĂžgleelementer i vores arbejde for at genoprette tilliden hos borgerne.â
Alle relevante dokumenter udleveret
Politikerne bag initiativsagen understreger, at de Ăžnsker alle relevante dokumenter i sagen – herunder stĂŠvninger, svarskrifter og – nĂ„r den kan foreligge – en juridisk vurdering af sagen – udleveret til ByrĂ„dets medlemmer.
Der foreslÄs endvidere 8 punkter, som Þnskes taget op i ByrÄdet:
- Beslutningshistorik: Hvem besluttede at stÊvne den tidligere direktÞr, havnens bestyrelsesformand og advokaten? HvornÄr blev disse beslutninger truffet, og er de politisk behandlet? Hvor og af hvem?
- Godkendelser: Er den pÄgÊldende handel blevet gennemgÄet af kommunens advokat, samt godkendt af havnens bestyrelse, revisorer, Þkonomiudvalget og byrÄdet?
- OverleveringsmÞder: Har sagen vÊret drÞftet ved overleveringsmÞderne mellem den forhenvÊrende bestyrelsesformand og den overtagende havnebestyrelse i efterÄret 2023, eksempelvis med den sidste bestyrelsesformand for Frederikshavn Havn?
Borgmesters og kommunaldirektĂžrs rolle
- Borgernes reprÊsentanter: Hvordan forklares det, at to nuvÊrende byrÄdsmedlemmer, som var i havnens bestyrelse i 2022, bÄde har godkendt handlen og deltaget i stÊvningen? Er der pÄ noget tidspunkt, hvor handlen er blevet behandlet i havnens bestyrelse, gjort indsigelser eller rejst spÞrgsmÄl mod handlen? Hvilken rolle havde de to bestyrelsesmedlemmer spillet i forhold havnens kÞb af FH Silo? Hvilken rolle har den tidligere borgmester og den nuvÊrende kommunaldirektÞr spillet i samme sag? Hvilken rolle spillede den sidste bestyrelsesformand i samme sag? De to tidligere bestyrelsesmedlemmer udpeget af ByrÄdet har begge oplyst, at de var bekendt med handlen og ikke havde indsigelser. Hvilken betydning er dette forhold tillagt?
- Sager mod MARS: Hvor mange sager har kommunen kÞrende mod MARS, og er ByrÄdet blevet orienteret om disse sager? Hvor store belÞb er der stÊvnet for?
- Ressourceforbrug: Hvor mange ressourcer er der hidtil anvendt pÄ sagen mod havnens tidligere direktÞr / bestyrelsesformand / advokat og pÄ sagerne mod MARS?
- Ă benhed: Hvad er Socialdemokratiets holdning til at offentliggĂžre alt materiale i sagen, som tidligere anbefalet?
- Fremadskuende samarbejde: Vi opfordrer til, at alle kort bliver lagt pÄ bordet, og at vi hurtigst muligt fÄr afsluttet de verserende sager, sÄ der kan fokuseres pÄ videreudviklingen af Frederikshavn Havn og kommunen.
Politikerne bag initiativsagen konkluderer: âI forsĂžget pĂ„ at sikre Ă„benhed og tillid ser vi frem til, at ByrĂ„det behandler disse emner.â
Tekst: Per Rye
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Flere partier Ăžnsker ny gennemgang af havnesag' til en bekendt