Borgerne i Frederikshavn Kommune vil have større boliger

Susanne Holst.

Borgerne i Frederikshavn Kommune vil have større boliger

2. juli 2025 - kl. 7:15 - af

Boligerne er blevet markant større de seneste 10 år, viser den nyeste opgørelse fra Danmarks Statistik. Det gælder også for husene i Frederikshavn Kommune, hvor mere end hvert femte parcelhus nu er på 175 kvadratmeter eller derover. Ifølge afdelingsdirektør i Nordjyske Bank hænger udviklingen blandt andet sammen med den økonomiske velstand og lave arbejdsløshed. 

I de senere år er der sket en markant udvikling i danskernes boligønsker, da flere søger mod større hjem med mere plads og albuerum. Dette afspejler sig tydeligt i de nyeste tal fra Danmarks Statistik, som viser en klar vækst i antallet af parcelhuse på over 175 kvadratmeter, der er steget med 16,49 procent de seneste 10 år.

Samme tendens gør sig gældende i Frederikshavn Kommune, hvor mere end hvert femte parcelhus nu er 175 kvadratmeter eller derover, og ifølge afdelingsdirektør Susanne Holst i Nordjyske Bank i Skagen er der flere årsager til udviklingen:

Mange familier stiller i dag højere krav til deres bolig end tidligere, da de vil have plads til både arbejde, fritid og familieliv. Samtidig oplever vi en generel velstandsstigning i vores samfund med lav arbejdsløshed og et stabilt arbejdsmarked, og det betyder, at flere har økonomisk råderum til at opgradere til en større bolig. I takt med at boligformuen vokser, og finansieringsmulighederne fortsat er attraktive, er det derfor blevet muligt for mange at realisere ønsket om et større hjem.

Afgørende med økonomisk robusthed

Selvom flere har fået mulighed for at realisere drømmen om ekstra kvadratmeter i boligen, understreger Nordjyske Bank vigtigheden af grundig økonomisk planlægning, så man undgår ubehagelige overraskelser:

Vi ser ikke kun på, hvor stort et lån kunden kan få, men også på, hvordan økonomien fungerer i praksis. Det handler blandt andet om, hvorvidt der er et tilstrækkeligt rådighedsbeløb efter de faste udgifter, og om der er taget højde for uforudsete omkostninger. Først når vi har det samlede overblik, kan vi vurdere, om drømmen om et større hjem er realistisk – og om det eventuelt vil være nødvendigt at justere på eksempelvis boligens størrelse, forklarer Susanne Holst.

For det kan mærkes på økonomien, hvis man går efter ekstra kvadratmeter, hvilket blandt andet vil få betydning for den månedlige ydelse og renteomkostninger.

Det kan koste mange penge at bygge eksempelvis 50 kvadratmeter ekstra, og derfor skal økonomien være robust. Det handler ikke kun om at kunne betale regningerne i dag, men også om at kunne håndtere ændringer i rente, job eller livssituation, som netop påvirker din økonomi, Susanne Holst.

Er du i tvivl om, hvor meget din økonomi kan bære, anbefaler Susanne Holst at tage kontakt til din bankrådgiver, som kan hjælpe med at skabe et overblik over mulighederne og sikre, at dine boligønsker hænger sammen med din økonomiske situation.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Borgerne i Frederikshavn Kommune vil have større boliger' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger