ULD i MUND!

ULD i MUND!

31. oktober 2025 - kl. 8:19 - af

Borgmesterkandidat Anders Brandt Sørensen (A) vil ikke tale med uld i mund, når det gælder eventuelle skolelukninger i Frederikshavn Kommune de kommende 4 år. Han fastslår kækt, at der ikke skal lukkes skoler i de kommende 4 år: PUNKTUM! (Læs: Hvis Socialdemokratiet med ABS i spidsen vinder valget).

Ingen ønsker at lukke en skole, men demografien i Frederikshavn Kommune synes ikke ligefrem at kunne sikre Anders Brandt Sørensens valgløfte. Det tror jeg, alle vælgere i Frederikshavn Kommune er meget bevidste om. Det er derfor særdeles skræmmende og ikke mindst forførende, at Anders Brandt Sørensen med hovedet på blokken garanterer, at ingen skoler skal lukkes. Således skriver han i bedste Trump stil: ”Så hver gang du ser en af de 22 socialdemokrater på masterne i din by i disse dage, kan du være sikker på én ting: INGEN af dem vil lukke din skole i den kommende valgperiode. Og som lovet udtaler jeg mig ikke om, hvad du ser, når du ser en kandidat fra et af de andre partier”. Jeg håber at læserne genkender den Trumpske talemåde, hvor man roser sig selv ved indirekte at hænge andre ud uden ”mål og med”.

Anders Brandt Sørensen henviser til, at Socialdemokratiet har en lang tradition for ”klar tale”, idet han henviser til sin anfører, Birgit Hansen, der af ABS karakteriseres som vores tidligere dygtige borgmester.

Jeg forstår ikke, at Anders Brandt Sørensen har behov for at fremhæve Birgit Hansen som en dygtig borgmester? Har han slet ikke set, hvilket morads hun har efterladt i Frederikshavn Kommune? Eller fisker han efter et rygklapperjob med Birgit Hansen som mæcen?

Det er vigtigt, at ingen falder for Anders Brandt Sørensens valgløfter – det er varm luft og en farlig forbindelse.

Hvis nogen taler med uld i mund, er det Anders Brandt Sørensen.

Med venlig hilsen

Inger Støtt

12 kommentarer til “ULD i MUND!” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

12 kommentarer til “ULD i MUND!”

  • @ Pia Karlsen
    Min bemærkning var nu mest tiltænkt din partifælle, Erik Søndergaard.
    Føler du dig ramt, beklager jeg.
    Vi er dog nogle der ikke glemmer.
    Politikerne skærer gerne dybt med sparekniven det første år i en valgperiode, ud fra den betragtning, at det har vælgerne glemt næste gang der skal stemmes.
    Sådan er det desværre oftest, men som sagt, så er vi nogle der har hukommelsen i behold.

  • Vi skal nu tilbage til emnet som er kommunevalget d. 18 november.

    Ved sidste valg var der kun to, som fik personlige stemmer nok til en plads i Byrådet. Der skal nemlig ca. 1100 stemmer til
    plads i Byrådet

    Det var Mette Hardam med 1536 stemmer og Birgit med 13230 stemmer.

    27 medlemmer kom i byrådet på lykkehjulsmetoden, hvor Birgits stemmer og listestemmer bliver delt ud til medlemmer, som ikke har fået stemmer nok til en plads
    i Byrådet.

    Det betyder at borgere i Sæby måske har stemt på en læge i Skagen og vise versa.

    Martin Tøttrup Kelkelund (født 28. december 1971) er en dansk politiker, tidligere medlem af Dansk Folkeparti og Det Konservative Folkeparti og nuværende medlem af Socialdemokratiet.

    Martin er nu skiftet til SF i 2024. Det må man kalde politisk forvirring i 4 potens og uden troværdighed

    De 13.200 borgere som stemte på Birgit ved sidste valg er fulkommen til grin.

    De aner ikke engang hvem de har stemt på

    Stemmetallene kan ses på

    https://www.dr.dk/nyheder/ kommunalvalg/kommune/Frederikshavn politik/resultater

    Det man kalder demokrati i Danmark har fuldkommen spillet fallit i den intelligente del af verden.

    Stem derfor blank til kommunalvalget.

    Vi kan ikke tro på dem længere.

    MVH

    Poul

  • Erik Søndergaard

    Poul Jacobsen

    velkommen hjem fra det store udland
    hvor dine fantastiske rør har reddet alle strandene for oversvømmelse,
    og sommerhuse der falder ud over skrænten.

    kender du ordet kværulant..
    det er en der ved noget om alt,
    og så alligevel ingenting

    de stemmer altid blankt,
    fordi de ved noget alt,
    også alligevel ingenting

    der er også noget der hedder kværulant krydsord
    der kan man krydse af,hvorfor ting man vil kværulerer
    om næste gang,om de ting man ved noget om,
    og så alligevel ikke
    god fornøjelse👍🇩🇰

  • Kære Sten Schou

    14 !!!! Sr siden debatten og beslutningen om lukning af Hedeboskolen foregik – 14 år…… !!

    1.
    Jeg forstår ikke helt, hvorfor du synes, jeg pludselig skal trækkes ind i en debat, der foregår imellem borgere/læsere her i dette indlæg skrevet af Inger Støtt, omhandlede Anders Brand Sørensen (kandidat S)

    2.
    Jeg ved ikke lige, hvor du har det med “murstenskvaliteten” fra – måske har du læst det et eller andet sted. Jeg husker ikke, jeg har talt om murstenskvalitet, men skal ikke stædigt stå fast på det (for dig) “vigtige punkt”. Jeg kan faktisk ikke huske alle detaljer af, hvad der foregik for mere end 14 år siden. Også jeg bliver ældre:-)

    Hvis du har lyst til lidt godnatlæsning fra den gang – og har lyst til fortsat at “blive i den svundne tid”, så er linket her.

    https://www.skagensavis.dk/2010/11/05/hedeboskolen-lukker-og-slukker-i-sommeren-2012.html

    Iøvrigt er der hverken kommet Føtex eller ligt. på Hedeboskolens grund flere var bekymret for.
    Salgsprisen blev, som jeg husker det, kr 10 mio i handlen med Trigon.

    I dag bor mange skawboer på området i LIlle Skagen og virker glade og tilfredse med det.

    Skagen Skolen synes ud fra hvad jeg ser og hører til at klare sig godt i dag – med de ca 430 elever der i dag er tilmeldt skolen. De børn der går der nu savner formodentlig ikke Hedeboskolen, for de fleste elever, var den lukket før de blev født.

    Du vil ikke stemme på mig, helt ok, vi lever i et frit land – men takker for tilliden, idet jeg kan læse du forventer, jeg bliver medlem at det nye byråd – ellers kan jeg jo ikke tjekke mursten på de andre skoler (som kan være lukningstruet iflg debatten). Bliver jeg ikke valgt står det helt skidt til i kommunen, da jeg i din optik er “specialist” på murstenskvalitet området.

    Til din info er der ikke mange “fag specialister” i et byråd – de ved kun det, de bliver orienteret om fra de specialister, som kommuen har ansat , De fleste ansatte i øvrigt med en uddannelse – ift det job de bestrider.

    Ud fra den viden byrådsmedlemmer får tildelt i en sagsfremstilling og som beslutningsgrundlag, træffer de valgte politiker deres beslutninger.

    Til eftertanke er der “kun” de valgte medlemmer af byrådet til at træffe beslutningerne – og dermed få den store kommunale økonomi kabale til at gå op.

    Vh
    Pia Karlsen (kandidat V)

  • @Sten Schou og Erik Søndergård

    Stop nu med alt jeres kloge Åge snak om Hedeboskolen.

    Alle grøfter blev dækket i forbindelse med byggemodningen af Nordsøkvarteret.

    Det besssluttede Stadsingeniør Erik Ravn, sammen med Arkitekt Erling Nielsen, som var formand i Teknisk udvalg en sommerdag i 1971

    Vi skulle igennem området med et antenne kabel ud til Hamiltonvej og spurgte derfor kommunen, hvad gør vi ved grøfterne i området

    Erik Ravn ringede til Erling, som kom ud og beså stedet.

    Erling siger kan i se noget vand i de grøfter. Vi svarede nej.

    Erling siger så dæk lortet.

    Efterfølgende dækkede kommunen alle grøfter i området i forbindelse med byggemodningen

    Grundvandstanden steg derfor 1 – 1,5 meter området

    Det har nu kostet skatteyderne mange millioner efterfælgende

    Hedeboskolen bliver bygget med en krybekælder til el og varmeinstallationer

    Der bliver etableret et område dræn i området,som senere stopper til i udløbet ved Nordsøvej.

    Krybekælderne bliver fyldt med vand, da de er utætte som en si.

    Det opdager man først, da der er skimmelsvamp i klasseværelserne.

    Hedeboskolen var byggesjusk fra ende til anden.

    Fugerne var 1 til 6 cm brede og der manglede cement i sandet mellem murstenene

    Arbejdet blev udført på arkord af nogle muresvende fra Frederikshavn.

    Glem alt om Himmelstrup og Pia Carlsens forklaringer

    Erik Søndergård skriver i Skagens avis som en rejselysten flåde om alt mellem himmel og jord, men ved reelt kun, at han vil stemme på venstre.

    Han har slet ikke opdaget at Venstre er splittet i atomer både nationalt og lokalt.

    MVH

    Poul

  • Erik Søndergaard

    Sten Schou

    jeg kan godt huske at træerne optog alt vandet
    og de blev fældet,
    og det var skylden for at hele skolen var fugtig indvendig.
    mine børn fejlede heller ikke noget.

    jeg vil da ikke håbe at det var pga murstenskvaliteten,
    fordi de er alle brugt til genanvendelse,dem der kunne bruges.
    så må der snart begynde at falde huse sammen i Skagen
    fordi de er brugt til huse-garager og alt det de kunne bruges til.
    efter min overbevisning så “det tror jeg ikke på”🇩🇰🇩🇰

  • @Erik Søndergaard

    Problemet med Hedeboskolen var, at man havde fældet træerne der var på grunden (datidens biodiversitet?). Det skulle man ikke have gjort, det havde Hans Himmelstrup et indlæg omkring i Skagen Avis for år tilbage.
    Begge mine børn gik på skolen, og tog ikke skade af det.
    Årsagen til, at Hedeboskolen blev lukket, skyldtes murstenskvaliteten, ihvertfald iflg Pia Karlsen.
    Det er naturligvis rart at have sådan en specialist siddende, hun får dog ikke min stemme.
    Men hun kan sendes ud at checke, når nu de kommende lukninger findes sted.

  • Jeg tror at vi skal stoppe skoledebatten inden det bliver alt for pinligt.

    Forældrene til 163 skolebørn har fravalgt Ankermedet Skole og betaler for undervisningen på en privatskole. (Brovandeskolen)

    I 2024 blev der født 31 børn og vi har således ca. 300 skolesøgende børn.

    Der er ingen tillid til den kommunale skole, når ca. 50 % har fravalgt den kommunale skole og selv betaler for undervisningen

    Det er ikke bare Havnen, Skolen, ældreplejen, erhvervsindsatsen og kystsikringen, som har fejlet.

    Det er faktisk alt, som er kommunens ansvarsområde

    Byrådsmedlemmerne er reelt kun statister i en større Børnehave for ældre i Frederikshavn.

    Man tror at det er løgn, når en konservativ Ålbækker pludselig bliver socialdemokrat

    Hvordan kan de gamle byrødder tro, at de kan blive genvalgt, når Birgit tog bagdøren med mere end 13200 stemmer.

    Det er meget velovervejet, når jeg siger stem blank, når vi ikke længere kan tro på systemet i Frederikshavn.

    MVH

    Poul

  • Erik Søndergaard

    Kurt Kirkedal

    jeg har været med hele vejen,dengang Hedoskolen blev bygget, og Hedeboskolen blev lukket.
    Kabbelborgskolen blev lukket pga at Hedeboskolen var den nyeste og bedste skole,der skulle eleverne ud.
    mine 3 børn har gået der sammen med min daværende kone,
    der har været overlærer på alle 3 skoler.
    Hedeboskolen blev bygget på en næsten”mose” hvor vinduerne skulle skiftes efter kort tid grundet skimmelsvamp,toiletterne var fulde af skimmelsvamp,
    udluftningerne skulle skiftes,det blev næsten en bakteriebombe uden lige.

    børnetallet faldt kraftigt i de år,så alle eleverne skulle flyttes ud på Skagenskole, hvor den
    er blevet en rigtig god skole,hvor den er stor nok til at rumme de elever der er i dag,med det faldende elevtal i hele kommunen.
    Brovandeskolen kender jeg ikke så meget til.
    og kendte heller ikke til økonomien i dengang Skagen Kommune.

    men når man ser på økonomien i Frederikshavn kommune
    hvor der ligger 1,7 milliard på bunden af Frederikshavn havn,der ligger og trækker renter,kan man vel godt sige,at ingen skoler skal lukke “punktum” er at føre en uansvarlig økonomisk politik,når vi ved at børnetallet falder kraftigt.

    og når den Socialdemokratiske Borgmesterkandidat ved,
    at i en lille skole er op til 50 procent dyrere pr elev at holde i live,en meget større skole.
    det er sund økonomisk politik,at spare penge hvor kommunen kan,jeg ved godt det kommer til at gøre ondt nogle steder,måske de kan laves om til friskoler hvis forældrene og byen vil.

    med den økonomi kommunen har i dag,skal der virkelig andre boller på suppen.
    Socialdemokratiet har haft den totale magt,i alt for lang tid,og har hovedansvaret for den uansvarlige politik der er ført indtil nu.
    der skal et skifte til med andre partier der får magten,og få rettet op på økonomien,som vi alle får glæde af.

    måske man skulle få profesionelle folk til at komme ind i økonomiudvalget,til at styre økonomien.
    man kan ikke få et byrådsmedlem,uden økonomisk indsigt,
    til at styre hele kommunens økonomi.
    det er ikke ansvarligt.
    der skal helt sikkert nye kandidater ind i byrådet,så de kan give de “gamle”kamp til stregen.

    et spændende kommunalvalg venter
    (V) Venstre🇩🇰🇩🇰

  • Poul-Erik Andersen

    Jeg vil håbe, at han vil sige det samme om plejeboliger.

  • Kurt Kirkedal Jensen

    Kære Inger,
    Det eneste parti jeg kan huske der sagde de ikke ville lukke en skole, er dit parti og du var selv med. Kort tid efter I havde vundet valget, lukkede I alligevel en skole. Og det efter vi socialdemokrater fik så meget kritik fordi vi ærligt sagde at en skolelukning var nødvendig.
    Så jeg syntes det er helt helt hen i vejret at netop du turer frem.
    Til Erik Søndergaard. Det dit parti gjorde den gang var økonomisk uansvarligt og det vi gjorde var den økonomisk ansvarlige beslutning.

  • Erik Søndergaard

    Han har virkelig uld i mund

    ved han ikke at en lille skole koster op til
    50 procent mere pr elev
    en en stor skole
    skal de store skoler så have
    dårligere undervisning
    for at holde liv i de små skoler
    økonomi i Socialdemokratiet
    den er ikke eksisterende
    🧐🧐🇩🇰🇩🇰

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'ULD i MUND!' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger