Koncerter og sang på bibliotekerne

Biblioteket i Skagen.

Koncerter og sang på bibliotekerne

21. november 2025 - kl. 6:18 - af

Biblioteket forudsiger, at publikum kan glæde sig til en eftermiddag i selskab med den franske sanger og sangskriver Benjamin Piat, der med varme, energi og lyrisk finesse inviterer publikum ind i sit farverige musikalske univers.

Det sker ved en koncert, som afvikles på Frederikshavn Bibliotek den 22. november kl. 16-17 i et samarbejde mellem Bibliotek & Borgerservice og Alliance Française.

Billetprisen er 75 kr., og billetter kan købes via dette link: https://place2book.com/da/sw2/sales/oijrlqh0g5

Benjamin Piat har rødder i Angers og en dyb kærlighed til fransk poesi og chanson française. Inspireret af legender som Trenet, Salvador og Lavilliers begyndte han tidligt at skrive egne sange – og har siden optrådt i over 30 lande verden over.

Med sin varme stemme og energiske sceneoptræden skaber han en stemning, hvor fransk lyrik møder pop, folk og internationale rytmer. Hans seneste album Bivouac er inspireret af mødet med Mellemøstens kultur og musik og byder på både nye melodier, stærke tekster og dansende stemninger.

Musik der tænder lys i mørket

Den 24. november kl. 18,30 afvikler Frederikshavn Bibliotek i samarbejde med foreningen SIND en kombination af foredrag og musik, der skaber lys i mørket i form af en koncert om psykisk sårbarhed og håb.

Først holder Kadi Rasmussen foredrag om sin bog ”Mit liv med selvskade”, og dernæst tænder ME AND MARIA et musikalsk lys i mørket med deres koncert. Duoen består af Johannes Pehrson og Maria Anna Rosenberg.

Entré 25 kr., og billetter kan købes her: https://v2.billetten.dk/index/eventdetails/eventno/141277?

Morgensang i Skagen og Frederikshavn

Den 5. december kl. 10-11 indbydes til fælles morgensang på bibliotekerne i Skagen og Frederikshavn.

I Skagen synges der i selskab med Musikskolen, Skagen viseklub og Klitkoret nye hits og nostalgiske klassikere fra Højskolesangbogen. Alle kan være med – bare mød op!

I Frederikshavn triller Frederikshavn Mandskor klaveret frem og synger for på både nye hits og nostalgiske klassikere. Morgensangen er af pladshensyn flyttet til Rådhuscentret i Frederikshavn.
Arrangement er primært for seniorer på efterløn og pensionister i alle aldre. Ingen tilmelding – bare mød op! Arrangementet afvikles i et samarbejde mellem Frederikshavn Mandskor, Rådhuscenteret og biblioteket.

Pernille Højmark

Den 24. april 2026 kl. 18,30 præsenteres i Sæby Kulturhus Manegen en intim musikforestilling, hvor Pernille Højmarks liv foldes ud i ord og toner – et levende causeri fuld af personlighed og musik.

Forestillingen er baseret på Pernille Højmarks erindringsbog af samme navn og indeholder både kendte og nyskrevne sange. ”FØRST NU FORSTÅR JEG INTET” er ufiltreret koncertteater i lille format.

Den selvbiografiske forestilling er dog mere end et blik ind i Pernille Højmarks liv. Det er en fortælling om et menneskes utrættelige forsøg på at finde en mening med galskaben, hvor ikke alt kan begribes.

Arrangementet foregår i samarbejde mellem Sæby Bibliotek, Manegen og Frederikshavn Teaterforening.

Billetter á 250 kr. kan købes her: https://arenanord.billetten.dk/index/eventdetails/eventno/132297

Sebastian

Café Liva gæster den 5. maj 2026 Manegen i Sæby. Her har man ”kastet sig over” Sebastians sange i alle deres afskygninger. Cabaret’en tegner et sørgmuntert, skarpt satirisk og crazy humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 40 år.

Med sig på scenen har de skuespilleren Mette Marckmann, som har høstet stor anerkendelse for “Et Lille Lys i Mørket – en Trillecabaret”.

Manegen og Frederikshavn Teaterforening er gået i samarbejde om arrangementet, hvortil der kan købes billetter á 250 kr. her: https://arenanord.billetten.dk/index/chooseprice/showid/372448/type/1?

Tekst: Per Rye

 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Koncerter og sang på bibliotekerne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger